Zgodnie z szacunkami policji i organizatorów, około 35 tys. osób bierze udział w Paradzie Równości 2016 w Warszawie. To największy prorównościowy marsz w tej części Europy – w tym roku odbywa się znów pod hasłem „Równe prawa – wspólna sprawa”.
Maszerujący wyruszyli z ul. E. Plater 11 czerwca 2016 po godzinie 15:30 i przeszli Al. Jerozolimskimi, ulicami Marszałkowską, Królewską i Krakowskim Przedmieściem, by potem przez Most Śląsko-Dąbrowski przejść na praską stronę Warszawy. Tam, ulicami Sierakowskiego i Wybrzeżem Helskim dotarli do klubu La Playa, gdzie rozpoczyna się Plaża Równości – trwająca do rana impreza muzyczna. Trasa uległa zmianie w trakcie przemarszu – manifestujący ominęli w ten sposób niewielką kontrmanifestację przy pomniku Mikołaja Kopernika.
– Grupa była mała, ale nie chcemy dać im szansy wykrzykiwania swoich nienawistnych haseł w nas – tłumaczy Jej Perfekcyjność, rzecznik prasowy Parady Równości. – W naszej Paradzie udział biorą rodziny z dziećmi, które nie powinny słyszeć takiego języka nienawiści.
To już szesnasty przemarsz środowisk wykluczonych i ich sojuszników ulicami Warszawy. Motto „Równe prawa – wspólna sprawa” streszcza 12 postulatów Parady Równości, które dotyczą różnych grup narażonych na wykluczenie i dyskryminację, w tym m.in. osób z niepełnosprawnością, środowisk LGBT, mniejszości etnicznych, narodowych, religijnych czy też kobiet.
Tegoroczna Parada Równości jest rekordowa pod wieloma względami: w przemarszu uczestniczyło aż 12 barwnych platform-pojazdów i aż 23 wielkie banery.
Przemarsz rozpoczęły przemowy. Głos zabrali m.in. Dorota Warakomska, eurposłanka Ulrike Lunacek i radny Warszawy Sebastian Wierzbicki. Przemówienie wygłosili także rodzice osób LGBT, którzy wyjaśniali dlaczego Parada Równości jest dla nich ważna.
Uczestniczki i uczestnicy szczególnie głośno swoje hasła wykrzykiwali w okolicach Pałacu Prezydenckiego – chcąc w ten sposób zwrócić szczególną uwagę władz centralnych na dyskryminację, nierówne traktowanie i przemoc, z jaką spotykają się różne grupy mniejszościowe w Polsce.
– Od 16 lat maszerujemy ulicami Warszawy, by wykrzyczeć swój gniew i sprzeciw wobec dyskryminacji wszelkich grup w Polsce – powiedziała Jej Perfekcyjność, rzecznik prasowy Parady Równości. – Zarazem jednak chcemy świętować swoją różnorodność i cieszyć się z tego, że pięknie różnimy się od siebie. Protest poprzez zabawę, to nasz sposób na spędzenie tego wyjątkowego sobotniego popołudnia.
Paradę Równości wsparło w specjalnym liście otwartym 36 przedstawicielstw dyplomatycznych z 5 kontynentów, w tym – co może być zaskakujące – m.in. ambasada Ukrainy, RPA, Malty ale i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce i Biuro Krajowe Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Swojego wsparcia, jak zwykle, udzielił Komitet Honorowy, czyli grupa kilkudziesięciu osób życia publicznego, w tym m.in. Krystyna Janda, Krystyna Mazurówna, prof. Magdalena Środa, prof. Jan Hartman, prof. Jacek Kochanowski, prof. Monika Płatek, Kazimiera Szczuka, Joanna Senyszyn, Krystian Legierski, Anna Grodzka, Paulina Młynarska, Ramona Rey, Wanda Nowicka i Agnieszka Szulim.
W przemarszu udział biorą także platformy przygotowane m.in. przez Fundację Batorego, Amnesty International, Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, SLD i Partię Zielonych. Po raz pierwszy w historii na Paradzie Równości pojawiły się także oficjalne przedstawicielstwa firm – swoją platformę przygotowało Google Polska, a wśród maszerujących znalazła się firma Accenture.
Wśród grup manifestujących z własnymi banerami znaleźć można m.in. rodziców osób LGBT ale także osoby żyjące w jednopłciowych rodzinach. Są hasła promujące równość małżeńską, walkę z wykluczeniem osób z niepełnosprawnością ale także banery grup religijnych, organizacji walczących o prawa zwierząt i innych.
Po zakończeniu przemarszu Parada Równości zmieni się w Plażę Równości – całonocną imprezę w klubie La Playa na praskiej stronie Wisły. Gwiazdą wieczoru będzie Izabela Trojanowska. Poza nią pojawią się artystki i artyści z wielu krajów – m.in. zespół Glittermeat (Norwegia), Alex Palmieri (Włochy), Helium Jam (Rosja) czy też dj Ariel Bialski (Kanada). Na scenie na chwilkę pojawi się także chór osób LGBT i przyjaciół Voces Gaudiae. Imprezę poprowadzą najlepsze polskie artystki drag queen – Charlotte, Aldona Relax i Nikita Bogini Miłości.
Złotym sponsorem Parady Równości 2016 zostały Fundusze Norweskie, zaś Srebrnym Sponsorem – sieć klubów Heaven and Hell.
Przed przemarszem, o godzinie 13:45, złożono kwiaty pod tablicą znajdującą się na budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, upamiętniającą Izabelę Jarugę-Nowacką. Minister Nowacka była, jak podkreślano w przemówieniach, przyjaciółką wszystkich wykluczonych i to dzięki jej interwencji 11 lat temu nielegalnie zakazana przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego Parada Równości mogła jednak bezpiecznie przejść przez Warszawę.
Po raz kolejny patronatu nad wydarzeniem odmówiła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Odmówił go także pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego Wojciech Kaczmarczyk.
Źródło: info. nadesłana