3. Festiwal Filmoteki Szkolnej. Wielki finał pełen gwiazd!
Przez dwa dni, 27 i 28 września Centrum Edukacji Obywatelskiej wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Warszawską Szkołą Filmową gościło w Warszawie wyjątkową grupę młodzieży i nauczycieli. Ambitnych, uzdolnionych pracowitych ludzi, którzy zaangażowali się w świat filmu.
W nagrodę za całoroczną pracę w projekcie Filmoteka Szkolna. Akcja! Nauczyciele i uczniowie zaangażowani w działania w ramach edukacji filmowej zostali zaproszeni na warsztaty, wycieczki, spotkania i targi projektów. A wszystko to przez niecałe 48 godzin III Festiwalu Filmoteki Szkolnej.
W Festiwalu wzięło udział 41 szkół z całej Polski i ponad 120 uczniów. Pierwszy raz zaproszeni zostali również metodycy z Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli.
Pierwszego dnia festiwalu uczestnicy pojechali na wycieczki i warsztaty do najbardziej filmowych miejsc w Warszawie. Odiwedzili Szkołę Wajdy i Warszawską Szkołę Filmową, Studio Miniatur Filmowych, studio Platige Image, Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Archiwum Filmoteki Narodowej, studio The Chimney Pot, TPS Film Studio oraz Newborn. Wieczorem zaś odbył się pokaz filmów uczniowskich wraz z komentarzami ekspertów.
Drugiego dnia wszyscy wzięli udział w targach projektów, uroczyście zainaugurowanych przez dyrektor PISF Agnieszkę Odorowicz, dyrektor ds. programów i wydawnictw CEO Alicję Pacewicz, oraz dr Macieja Ślesickiego współzałożyciela WSF.
W hali Warszawskiej Szkoły Filmowej każda szkoła miała okazję zaprezentować swój projekt i opowiedzieć o nim ekspertom i posłuchać wskazówek znanych reżyserów i aktorów (m.in. Joanny Kulig, Xawerego Żuławskiego, Adama Woronowicza, Grega Zglińskiego, Marii Sadowskiej, Dawida Ogrodnika).
W polskiej szkole bardzo trudno jest robić rzeczy, które wykraczają poza jej mury. (…) Na całym świecie edukacja jest w tyle za tym, co się dzieje w życiu (…) a także czego potrzebują młodzi ludzie. Dlatego naszym zdaniem edukacja filmowa (…) jest dobra i cenna, bo uczy rzeczy, które są naprawdę potrzebne. (…) Ważne jest, żeby umieć myśleć, patrzeć na świat (…) - mówiła dyrektor ds. programów i wydawnictw w Centrum Edukacji Obywatelskiej Alicja Pacewicz.
Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej