Warszawski sektor pozarządowy wyróżnia się na tle całego sektora pozarządowego pod względem sposobu funkcjonowania organizacji. Chodzi tu zarówno o tryb pracy organizacji, jej obecność w internecie, jak i podejście do planowania strategicznego podejmowanych działań.
1. Godziny otwarcia warszawskich NGO
Warszawskie NGO zdecydowanie częściej niż stowarzyszenia i fundacje w całej Polsce działają od poniedziałku do piątku w godzinach pracy – taki rytm pracy deklaruje 48% warszawskiego sektora (o 14 punktów procentowych więcej niż w całym kraju). Kolejne 20% organizacji ze stolicy (a 28% organizacji z całej Polski) działa systematycznie, ale tylko w niektóre dni w tygodniu albo tylko popołudniami lub wieczorami. Oznacza to, że 68% organizacji w Warszawie działa systematycznie co najmniej kilka dni w tygodniu. W całym sektorze takich organizacji jest nieco mniej, bo 62%.
Systematyczny rytm działania stołecznych organizacji jest silnie powiązany z ich bazą lokalową. 63% stowarzyszeń i fundacji z Warszawy dysponuje na stałe lokalem, wynajmując go, dzierżawiąc, korzystając z bezpłatnego użyczenia lub posiadając go na własność. W całej Polsce w takiej sytuacji lokalowej jest 58% organizacji. Jednocześnie odsetek organizacji, które nie mają lokalu ani na stałe, ani użyczanego w określonych terminach na spotkania czy zajęcia, jest taki sam w Warszawie i w całej Polsce – 15% organizacji dysponuje wyłącznie prywatnymi mieszkaniami założycieli i działaczy.
2. Obecność w internecie warszawskich NGO
90% warszawskich organizacji jest obecnych w internecie. Najpopularniejszą formą tej obecności jest strona www – posiada ją 83% stołecznych organizacji. Ponad połowa organizacji w Warszawie (51%) prowadzi swój profil na portalu społecznościowym, dużo mniej popularna jest wśród organizacji strona BIP. Stołeczne stowarzyszenia i fundacje częściej niż organizacje z całego kraju zaznaczają swoją obecność w sieci. Biorąc pod uwagę organizacje z całej Polski, okazuje się, że robi to 79% z nich.
3. Planowane strategiczne warszawskich NGO
W Warszawie organizacje pozarządowe przywiązują generalnie nieco większą niż w całej Polsce wagę do planów i strategii. W stolicy pod stwierdzeniem: „najważniejsze dla nas są działania tu i teraz; nie zastanawiamy się nad tym, co będzie za parę miesięcy czy lat” podpisuje się 27% organizacji, a w całym sektorze – 32%.
Jednocześnie w stosunku organizacji warszawskich do stwierdzenia: „szczegółowo planujemy przychody i wydatki organizacji na wiele miesięcy w przód” nie widać większego przywiązania do planowania – zdecydowanie lub raczej skłania się do takiego opisu swojej sytuacji 39% organizacji z Warszawy w porównaniu z 41% NGO z całej Polski. Być może jest to związane z większą zamożnością warszawskich organizacji, które w związku z tym mogą sobie pozwolić na nieco mniejszy reżim w wydatkach niż organizacje z innych miejsc w Polsce.
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Warszawskie NGO przywiązują nieco większą wagę do planów i strategii niż organizacje z innych części Polski.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23