Wielka Gala Integracji to największe tego typu wydarzenie w Polsce, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. 19 listopada 2016 r. wzięło w niej udział około 2,5 tysiąca osób.
Tegoroczna Wielka Gala Integracji odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Podczas Gali zostały wręczone Medale Przyjaciel Integracji, które otrzymali:
- WALK – za wieloletnią, owocną współpracę z Integracją przy realizacji kampanii społecznych. Nasze wspólne działania byłyby niemożliwe bez ogromnego zaangażowania i wrażliwości zespołu Walk, za które jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
- Urząd Transportu Kolejowego – za świadome i skuteczne działania związane z zatrudnianiem pracowników z niepełnosprawnością, jak również za troskę i dbałość o dostępność architektoniczną budynku urzędu oraz serwisu internetowego. Ponadto, wpisując się w założenia Konwencji ONZ, Urząd powołał specjalny zespół do spraw pasażerów z niepełnosprawnością i efektywnie wpływa na przewoźników, tworząc standardy, dobre praktyki i skuteczne rozwiązania.
- TVP Sport – za bezprecedensowy wkład w promocję sportów paraolimpijskich i rekordową skalę relacji z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Dzięki temu spełniły się marzenia paraolimpijczyków i środowiska osób z niepełnosprawnością aby ich występy zostały zaprezentowane szerokiemu gronu widzów.
z niepełnosprawnością w Polsce, pozwalających wyrównywać życiowe szanse. Medal otrzymują osoby, instytucje i firmy, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają nie z formalnego obowiązku, ale chęci budowania społecznej integracji. Słowem – więcej robią, niż muszą.
Pośród dotychczasowych medalistów znaleźli się m.in.: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Metro Warszawskie, ZUS, Urząd m. st. Warszawy, Peugeot, Statoil, Orange, Związek Banków Polskich, Poczta Polska i Totalizator Sportowy.
- Warszawska Inwestycja bez barier
- Serwis www bez barier
- Aplikacja bez barier – najlepszą dostępną aplikację mobilną dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością stworzyła Fundacja Gniazdo Piratów – Seeing Assistant. Jest to aplikacja mobilna przeznaczona dla wszystkich marynarzy, w szczególności dedykowana osobom niewidomym i słabowidzącym
Tegoroczna Gala odbyła się pod hasłem „Sprawni w pracy”. Osoby z niepełnosprawnością włączyły się także w organizację gali:
- obsługą sceny i zaplecza zajęli się pracownicy Klubokawiarni Pożyteczna;
- artystów i prowadzących uczesał Tomasz Karcz, urodzony bez dłoni stylista, który zajmuje się także charakteryzacją filmową i choreografią pokazową;
- hostessami były modelki z niepełnosprawnością ruchową z Equal Models Agency – pierwszej w Polsce agencji dla modelek i modeli z niepełnosprawnością.
Na scenę zostały zaproszone osoby, które przełamują codzienne bariery i udowadniają, że niepełnosprawność nie musi stawać na przeszkodzie do realizacji marzeń. Wśród zaproszonych gości – wybitni sportowcy, muzycy, politycy – wszyscy ci, którzy swoją postawą mogą być inspirujący dla osób z niepełnosprawnością i działają rzecz tego, liczącego ponad 5 milionów osób, środowiska.
Źródło: Fundacja Integracja