2017: Rekordowy budżet dla NGO w Warszawie, a wokół coraz większa smuta
Co zapamiętamy z 2017 roku? Z czym stołeczne organizacje pozarządowe i nieformalne grupy obywatelskie kończą rok 2017 i zaczynają nowy? Serwis warszawa.ngo.pl ma trzy typy. A jakie są wasze?
Zmiany wypracowane z partycypacyjnym mozołem
Niewątpliwie jednym z ważniejszych wydarzeń w stołecznym świecie pozarządowym były prace nad zmianami w systemie współpracy samorządu Miasta st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi. Przypomnijmy, że stolica ma jeden z bardziej rozbudowanych i sformalizowanych systemów zasad, które regulują relacje NGO z Urzędem. Postanowiono odświeżyć te zapisy, gdyż niektóre mają już wiele lat.
Czy nowe rozwiązania okażą się lepsze i skuteczne – przekonamy się w 2018.
Rekordowo dużo pieniędzy na projekty dla NGO
Jednakże to, co najbardziej cieszy organizacje pozarządowe w Warszawie, to fakt, że Rada Miasta przyznała na zadania publiczne realizowane przez NGO rekordowo wysoką kwotę: ok. 165 mln złotych.
Jak zauważyła w komentarzu dla warszawa.ngo.pl Ewa Kolankiewicz, Pani Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, wartość budżetu przeznaczanego od 2015 r. na realizację zadań przez NGO miała co roku wzrastać o pięć procent, aby w 2020 osiągnąć 157,9 mln (zgodnie z Programem Rozwoju Współpracy, tj. wieloletnią miejską strategią). Tymczasem już w 2018 roku osiągnięto ten wskaźnik – uchwalony budżet jest większy o kilka dobrych milionów. To znak, że Urząd miasta docenia NGO jako partnera w realizacji usług publicznych.
Ważne jest przy tym to, że pieniądze te dostępne są w otwartych konkursach dotacyjnych. Tematy konkursów wynikają zaś z miejskich strategii oraz z propozycji samych NGO. Ponadto organizacje mogą wyrazić swoją opinię o konkursach podczas obowiązkowych konsultacji. Taka współpraca daje szanse, że uda się realnie odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców Warszawy.
Wokół nie tak optymistycznie
Niestety, nie sposób wspomnieć też o mniej optymistycznych doniesieniach z 2017 roku. Ograniczenie centralnego finansowania dla organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy, wspieraniem kobiet czy pomocą dla cudzoziemców i imigrantów jest faktem, który w sporym wymiarze wpływa także na stołeczne organizacje, którym grozi „śmierć głodowa”. Wiele z nich odwołuje się do ofiarności publicznej i szuka prywatnych sponsorów.
Trudno też pominąć milczeniem bezprecedensowe ataki mediów narodowych na niektóre warszawskie organizacje. Nie służy to budowaniu publicznego zaufania do organizacji, ani jedności w środowisku. Głębokie podziały polityczne i światopoglądowe dzielące społeczeństwo, siłą rzeczy znajdują swoje odzwierciedlenie także w trzecim sektorze.
Znalezienie sposobów na załatanie tych pęknięć i podjęcie tego wysiłku wydaje największym wyzwaniem w 2018 roku. A rok to szczególny, wszak 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość. Obyśmy umieli świętować to w radości i wspólnocie.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23