1500 bezrobotnych otrzymało pomoc w ramach projektu aktywizacyjnego na Podkarpaciu
1500 bezrobotnych, którzy skorzystali z pomocy animatorów i coachów, niemal 800 osób, które zostały zatrudnione przez podkarpackich pracodawców, 230 firm, które znalazły rzetelnych pracowników. Te imponujące statystyki to efekt projektu aktywizacji osób bezrobotnych, który od ubiegłego roku realizuje Stowarzyszenia B-4 wspólnie z Towarzystwem Altum.
Jak wynika z raportu opublikowanego przez GUS w czerwcu na Podkarpaciu po raz kolejny spadła stopa bezrobocia - wskaźnik ten wyniósł 11,7 procent, co stanowi o 1,1 procent mniej niż przed rokiem. – Mamy nadzieję, że mieliśmy swój udział w tym sukcesie - działania w ramach naszego projektu aktywizacyjnego tylko w ciągu ostatniego roku pozwoliły na znalezienie zatrudnienia dla 775 osób co sanowi bardzo dobry wynik zważywszy na fakt, że mowa o osobach długotrwale bezrobotnych – mówi Beata Sołtys Prezes Stowarzyszenia B-4.
Bilans działań
Choć projekt trwać będzie jeszcze do przyszłego roku, bezpośrednie działania zmierzające do znalezienia bezrobotnym pracy zakończyły się na początku sierpnia, można więc pokusić się o pierwsze podsumowania. Nie udałoby się osiągnąć tak dobrych wyników, gdyby nie niestandardowe metody, stosowane przez szereg animatorów, doradców zawodowych, coachów oraz pośredników pracy – Najistotniejsze, co udało się potwierdzić dzięki realizacji projektu to poczynione przez nas na samym początku założenie, że samo znalezienie pracy osobie, która od lat nie pracuje nie wystarczy, by pracę tę chciała z własnej woli podjąć i – co ważniejsze - utrzymać – zauważa Anna Lewicka, animator w Centrum Pracy w Łańcucie.
Złoty środek na walkę z bezrobociem?
Co sprawiło, że udało się znaleźć pracę tak dużej liczbie osób, które od lat pozostawały bez zatrudnienia? Kluczem okazało się indywidualne podejście do każdej z osób i szczegółowa analiza przyczyn pozostawania bez pracy. – Często były to powody natury osobistej czy organizacyjnej, z perspektywy wielu osób być może prozaiczne np. niemożność znalezienia opieki na dzieckiem, brak możliwości dojazdu do miejsca pracy czy inne przeszkody, których dana osoba nie była w stanie samodzielnie przezwyciężyć - mówi Beata Turek-Mika Animator w Centrum Pracy w Sanoku.
Nieszablonowe rozwiązania
Zatrudnienie w projekcie coachów, doradców personalnych i pośredników pracy sprawiło, że można było dogłębnie poznać przyczyny pozostawania bez pracy i podjąć efektywne działania w kierunku ich eliminacji. – Przeprowadziliśmy łącznie niemal 25 000 godzin coachingu indywidualnego i grupowego dla 1500 osób oraz przeszkoliliśmy zgodnie z potrzebami pracodawców 150 osób. U wielu pracodawców, z którymi nawiązaliśmy współpracę prowadziliśmy mentoring dla bezrobotnego, by szybciej zaadaptował się w nowym miejscu pracy – podkreśla Monika Dąbska kierownik projektu. W efekcie pomocy udzielono imponującej liczbie 1500 bezrobotnych w 4 Centrach Pracy zlokalizowanych w Nisku, Przemyślu, Łańcucie i Sanoku.
Mimo optymistycznych prognoz na temat spadku poziomu bezrobocia w województwie podkarpackim, pod tym względem nasz region wciąż plasuje się w czołówce województw o najwyższym bezrobociu. Wyższe jest tylko w warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. – Mamy nadzieję, że cenne doświadczenia, które zdobyliśmy w ramach realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia będą chętni wykorzystać zarówno lokalni pracodawcy jak i pracownicy szukający pracy – wszystkich zapraszamy do zgłaszania się do nas – działamy jako Agencja pośrednictwa pracy i świadczymy usługi w tym zakresie w sposób ciągły – mówi Beata Sołtys Prezes Stowarzyszenia B-4.
Informacje o projekcie
Konsorcjum firm: Stowarzyszenie B-4 (Lider Konsorcjum) - Agencja Zatrudnienia nr 1927 i Towarzystwo ALTUM, Programy Społeczno-Gospodarcze (Partner Konsorcjum) - Agencja Zatrudnienia nr 53, realizuje, na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, w okresie 2015-2017 działania aktywizacyjne dla osób bezrobotnych mające na celu doprowadzenie ich do zatrudnienia.
Działaniami aktywizacyjnymi zostanie objęta grupa 1500 osób bezrobotnych (w tym 900 osób z II profilu i 600 osób z III profilu) z powiatów: łańcuckiego, przemyskiego, niżańskiego i sanockiego.
W ramach działań aktywizacyjnych stosowane są różnorodne, aczkolwiek uzupełniające się metody, formy i narzędzia pracy, rezultatem których jest precyzyjne dopasowywanie ich kwalifikacji i kompetencji do potrzeb pracodawców.
O B-4
Źródło: Stowarzyszenie B-4