2 grudnia w Sali Kongresowej PKiN odbyła się Wielka Gala Integracji, organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Tegoroczna uroczystość podsumowała 15 lat działań Integracji na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. Podczas Gali miało miejsce uroczyste rozstrzygniecie konkursu Warszawa bez barier 2009 i Oczy Otwarte 2009 oraz wręczenie pięciu Medali Przyjaciela Integracji. Na Gali obecny był Premier RP, Donald Tusk.
Podczas Gali, prowadzonej przez Dorotę Wellman i Marcina Prokopa, wstąpił zespół Audiofeels, Stanisław Soyka oraz artyści z niepełnosprawnością: Ewa Lewandowska, Romek Roczeń, a także młodzi muzycy z tegorocznej edycji programu Mam Talent: Mateusz Dębek i Marcin Wyrostek. Z okazji jubileuszu Stowarzyszenia na scenie i na ekranie pojawili się przyjaciele Stowarzyszenia, m.in.: Szymon Hołownia, Krystyna Janda, Kayah, Michał Olszański, Elżbieta Zającówna, Hubert Urbański.
– Wielka Gala Integracji to jedna z najważniejszych uroczystości w kalendarzu imprez dla osób z niepełnosprawnością. Wyjątkowość tegorocznej imprezy podkreśla fakt, że podsumowuje ona 15 lat naszych działań. W tym czasie m.in.: doprowadziliśmy do zwiększenia mandatu za bezprawne parkowanie na kopercie do 500 zł, opracowaliśmy pierwszą w Polsce Ustawę o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością oraz przyczyniliśmy się do powołania Koalicji na rzecz Osób Niepełnosprawnych. Nadal zamierzamy aktywnie działać, aby doprowadzić do systemowych rozwiązań mających na celu poprawę funkcjonowania osób z niepełnosprawnością w Polsce – mówi Piotr Pawłowski, Prezes i założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Gala była okazją do uroczystego rozstrzygnięcia konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji – konkursu dziennikarskiego współorganizowanego z Philip Morris Polska wyróżniającego publikacje promujące aktywność osób z niepełnosprawnością Oczy Otwarte oraz konkursu nagradzającego obiekty najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością pt. Warszawa bez barier, który jest organizowany we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy od 2003 r. Zdobywcą nagrody głównej za całokształt twórczości w konkursie dziennikarskim został Cezary Galek z Radia Zachód. W kategorii najlepszy artykuł prasowy w konkursie dziennikarskim wygrał: Pod opuszkami autorstwa Pawła Walewskiego z Tygodnika Polityka. Najlepszą audycją radiową została Preclowa strona Doroty Fredro-Bonieckiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Za najlepszy program telewizyjny jury konkursowe uznało Spotrafić Rock'n'Rolla Huberta Gorczycy z TVP 3 Lublin. W tegorocznej edycji konkursu jury przyznało dwa dodatkowe wyróżnienia honorowe za promowanie idei integracji osób z niepełnosprawnością w życiu społecznym i zawodowym dla redakcji Gazety Stołecznej oraz Programu III Polskiego Radia.
Podczas Gali miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu Warszawa bez barier 2009. Nagrodę główną otrzymał Dom Studenta nr 4 Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Zamenhofa 10 A, który posiada kompleksowe rozwiązania dostosowujące obiekt do potrzeb osób z niepełnosprawnością, w tym automatyczne drzwi wejściowe, pochylnie i windy umożliwiające komunikacje po całym obiekcie, komunikaty głosowe w windach, szerokie ciągi komunikacyjne i inne. Wyróżnienie w konkursie otrzymało Gimnazjum nr 123 im. Jana Pawła II przy ul. Strumykowej 21. W obiekcie – poza przyjaznymi rozwiązaniami architektonicznymi – prowadzone są działania mające na celu rozwijanie odznacza się również działaniami na rzecz dzieci z niepełnosprawnością, m.in. prowadzi zajęcia rehabilitacyjne, organizuje imprezy integracyjne oraz zapewnia osoby asystujące niepełnosprawnym dzieciom.
Podczas Gali Organizatorzy podziękowali wieloletnim partnerom i przyjaciołom Stowarzyszenia poprzez przyznanie Medali Przyjaciela Integracji. Otrzymał je Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Urząd m.st. Warszawy za finansowe i merytoryczne wspieranie projektów Stowarzyszenia. Medale Przyjaciela Integracji za aktualne działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością otrzymały fundacje korporacyjne: Fundacja Orange oraz Fundacja BRE Bank, które wspierają przedsiębiorczość osób z niepełnosprawnością w Polsce.
Pobierz
-
potem Ludzie sektora
na 2 grudnia Światowy Dzień osób Niepełnosprawnych
496895_200911201654320387 ・38.72 kB