Taką nazwę nosiła impreza zorganizowana przez Fundację Kreolia-Kraina Kreatywności z Jerutek. Główną częścią tego wydarzenia był I Rajd Nawigacyjny pojazdów kołowych poruszanych siłą mięśni ludzkich.
Do wyścigu zgłosiło się 14 ekip, wszystkie na rowerach. Powiat szczycieński reprezentowali w dużej mierze członkowie Grupy „Kręcioły” ze Szczytna. Wysoko stojący na szczudłach gość ze Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska” z Pasłęka oraz skład sędziowski w osobach: Anna Głowacka i Zdzisław Gawryszewski wypuszczali podekscytowanych zawodników na 20-kilometrową trasę.
Organizatorzy przy pomocy i zaangażowaniu młodych wolontariuszy – mieszkańców Jerutek skupionych wokół Fundacji przeprowadzili swoją trasę przez urokliwe okolice Jerutek, Powałczyna i Piasutna. Częściowo trasa prowadziła Trasą Rowerową „Szlak Juranda” i Szlakiem Turystycznym zielonym, zwanym „Tatarskim”. Założeniem tej trasy było ukazanie ciekawostek przyrodniczych, historycznych i turystycznych leżących na terenie gminy Świętajno. Zdaniem uczestników i organizatorów cel ten został osiągnięty, gdyż obok zmęczenia i wrażeń „nawigacyjnych” z trasy zawodnicy, szczególnie turyści z odległych stron Polski, przywieźli również wrażenia estetyczne. Ciekawostką jest to, iż na końcową ocenę klasyfikacyjną obok czasu przejazdu składała się również punktacja z zadań, które zawodnicy wykonywali na trasie. Musieli się wykazać wiedzą przyrodniczą, ale i spostrzegawczością oraz zacięciem artystycznym.
W ogólnej punktacji zwyciężyli goście z Warszawy – rodzina państwa Klusków, córka Katarzyna, zajmując I miejsce i ojciec Andrzej na II miejscu. Honor gospodarzy obronił wójt gminy Świętajno p. Janusz Pabich, zajmując III miejsce. Obok miejsc na podium zostały również wyróżnione inne osoby, i tak: p. Klemens Dzierżanowski ze Szczytna otrzymał nagrodę, jako najstarszy uczestnik Rajdu, a Antonina Rokicka ze Świętajna, jako najmłodsza jego uczestniczka. Doceniony został również trud najwytrwalszego zawodnika, gościa z Pasłęka p. Łukasza Pietruchy i uczestnika z najdalej położonej od Jerutek miejscowości. Okazał się nim p. Andrzej Kluska z Warszawy. Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali okolicznościowe puchary i statuetki oraz nagrody rzeczowe.
W trakcie imprezy pomyślano o wszystkich, o dzieciach i dorosłych. W czasie zmagań rajdowych pociechy nie tylko uczestników wspaniale bawiły się razem z artystami z Olsztyna. Było dużo śmiechu i zabawy. Następnie smakując różnych specjałów Kuchni Fundacji Kreolia można było posłuchać występów Zespołu „Mazury” ze Szczytna, Dziecięcej Grupy „Słoneczka” z Jeleniowa, Martyny Dąbkowskiej z Kuźni Talentów prowadzonej przez gospodarzy imprezy oraz Zespołu „Mejszagolanki” z Mejszagoły (Litwa). Już po zmroku, widzowie imprezy mieli sposobność uczestniczyć w magicznym pokazie Tańca Ognia w wykonaniu grupy „The Shadows” z GOK-u z Jedwabna, a miłośnicy Elvisa Presley’a w pełni zostali usatysfakcjonowani koncertem Adama Gałki z Olsztyna.
Organizatorzy, bogatsi o nabyte doświadczenie zapowiadają w przyszłym roku następną edycję Rajdu, licząc na jeszcze większe zainteresowanie.
Impreza została dofinansowana przez Zarząd Powiatu w Szczytnie w ramach zadania pn. „Mała wieś wielkich możliwości, jako widokówka promocyjna powiatu szczycieńskiego w kraju i zagranicą”. Patronem medialnym był „Tygodnik Szczytno” oraz Wolne Radio Szczytno.
Źródło: Fundacja Kreolia-Kraina Kreatywności z Jerutek