Mała dotacja nazywana też małym grantem to potoczna nazwa dotacji udzielanej przez samorząd poza konkursami – w uproszczonym trybie na mocy art. 19a ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć, by starać się o małą dotację w Warszawie.
Od 1 marca 2019 roku obowiązują nowe wzory ofert i sprawozdań dla małych dotacji - Rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie uproszczonego wzoru oferty i uproszczonego wzoru sprawozdania z realizacji zadania publicznego . W związku z tym zmieniła się także warszawska procedura regulująca zasady przyznawania małych dotacji.
Nowości jest niewiele, zmiany polegają głównie na dostosowaniu procedury do nowych wzorów i na jej uporządkowaniu. Jest jednak zmiana szczególnie „widoczna” – nowe nazewnictwo. Poprzednio posługiwaliśmy się nazwą „mały grant” i procedurą „małograntową”. Obecnie mamy małe dotacje i procedurę małych dotacji. Pełną jej treść można znaleźć tutaj: http://ngo.um.warszawa.pl/procedura-maledotacje2019
Przypominamy, co warto wiedzieć, starając się o małą dotację w Warszawie.
1. Wniosek o małą dotację składaj wtedy, gdy są dostępne środki w biurze lub wydziale dzielnicy właściwym ze względu na „temat” czy branżę Twojego wniosku.
Sprawdzaj to stale na stronie: http://ngo.um.warszawa.pl/maledotacje2019 (po lewej stronie, w menu, pod hasłem „dostępność środków finansowych w 2019”), która jest aktualizowana na bieżąco.
Nabór jest ciągły – co oznacza, że możesz złożyć ofertę w każdym momencie, jednak wnioski są rozpatrywane wtedy, gdy są dostępne środki.
UWAGA! Dzielnica lub biuro mogą, ale nie muszą przeznaczać środków na małe dotacje. Jeśli ich nie zaplanowano, nie ma sensu składać wniosku, gdyż nie będzie on rozpatrzony!
2. Wniosek o małą dotację może być złożony na zadania pożytku publicznego.
Są one wymienione w ustawie o pożytku w art. 4. ust. 1. (ponad 30 zadań).
Urząd może też wskazać, w jakim dokumencie strategicznym powinien „mieścić się” Twój projekt. Zadania powinny mieć charakter „lokalny” (art. 19a ust. 1 ustawy o pożytku).
3. Pamiętaj o warunkach brzegowych.
Projekt nie może trwać dłużej niż 90 dni, nie można starać się o więcej niż 10 tys. zł na jeden projekt i o więcej niż 20 tys. zł w ciągu roku.
4. Przekonaj zespół oceniający do swojego pomysłu.
Dobrze, rzetelnie i konkretnie opisz projekt. Formularz wniosku o małą dotację jest prosty i zakłada syntetyczny opis zadania, z uwzględnieniem jego miejsca realizacji.
5. Na wyniki oceny i podpisanie umowy czeka się ok. 40 dni.
Planując projekt (do)finansowany z małej dotacji, weź pod uwagę, że na wyniki oceny i podpisanie umowy na realizację czeka się ok. 40 dni.
Rekomendujemy, by w opisie zadania (projektu) umieścić także cel, odbiorców oraz prosty harmonogram z działaniami oraz by uzasadnić też, dlaczego właśnie Twój pomysł powinien otrzymać dofinansowanie.
Warto tu – krótko! – odnieść się do polityki Urzędu m.st. Warszawy, strategii, programów operacyjnych itp. biura lub wydziału, do którego aplikujesz o małą dotację.
Jeśli zamierzasz do zadania wykorzystać wkład rzeczowy czy osobowy albo mieć ewentualnych „podwykonawców” działań merytorycznych, to także możesz podać te informacje w opisie – to zostanie zapisane później w umowie o realizację zadania.
6. Rezultaty powinny być opisane konkretnie.
Rezultaty powinny być opisane konkretnie – tak, aby dały się zmierzyć i wykazać w sprawozdaniu.
PRZECZYTAJ, JAK TO DOBRZE ZROBIĆ: Jak określić cel i rezultaty projektu, aby się z nich rozliczyć?
7. Racjonalnie skonstruuj budżet.
Ma to być szacunkowa kalkulacja kosztów, nie powinien on być zbyt szczegółowy (to utrudnia potem realizację i sprawozdanie) ani zbyt ogólny (to utrudnia ocenę jego sensowności). Pamiętaj – z wydatków się sprawozdajesz, więc musisz mieć je udokumentowane fakturami, rachunkami, umowami.
8. Przemyśl wykazanie w kosztorysie wkładu własnego.
To Twoja decyzja, czy będziesz w ogóle go wykazywać (tj. czy będzie to realizacja zadania w formie wsparcia czy powierzenia).
UWAGA! Pomimo że nie trzeba wykazywać, jakie kwoty po stronie wkładu własnego pochodzą ze środków finansowych, a jakie z wkładu osobowego czy rzeczowego – zaplanuj to i w trakcie realizacji udokumentuj. Może się to przydać podczas ewentualnej kontroli. Urząd ma na kontrolę 5 lat!
9. Możesz zaplanować pobieranie opłat od uczestników projektu.
Możesz zaplanować pobieranie opłat od uczestników projektu, odbiorców, lecz jest to możliwe tylko w trybie działalności odpłatnej pożytku publicznego, a uzyskane pieniądze muszą być przeznaczone na realizację tego konkretnie projektu.
10. Jeden projekt może być sfinansowany tylko raz.
Pamiętaj, że jeden projekt może być sfinansowany tylko raz ze środków m.st. Warszawy (tj. na jedno konkretne zadanie nie można otrzymać środków np. z Dzielnicy Ochota i z Biura Sportu).
11. Nie zapomnij o zaznaczeniu właściwych opcji w oświadczeniu na końcu formularza wniosku.
Nie zapomnij o zaznaczeniu właściwych opcji w oświadczeniu znajdującym się na końcu formularza wniosku, dotyczących pobierania opłat, niezalegania ze składkami, czynszem itp.
12. Są dwa etapy złożenia wniosku.
Pamiętaj! Są dwa etapy złożenia wniosku. Ofertę (wniosek) złóż elektronicznie przez Generator, a wydrukowane i podpisane papierowe potwierdzenie złożenia oferty zanieś do odpowiedniego biura lub dzielnicy. Rozpatrywane są tylko wnioski złożone przez witkac.pl, do których złożono papierowe potwierdzenia.
13. Wniosek mogą skonsultować doradcy z SCWO.
Pamiętaj, że wniosek mogą skonsultować doradcy z SCWO.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23