Z okazji Szczytu ONZ w Nowym Jorku 12 organizacji pozarządowych ogłosiło manifest na zbliżające się wybory parlamentarne (www.GlosujOdpowiedzialnie.pl). Apelują do kandydatów o złożenie zobowiązania do zajęcia się palącymi kwestiami w polityce zagranicznej i krajowej. Zaniedbanie tych problemów już dziś skutkuje falą uchodźców i migrantów docierających do Europy, a w przyszłości prowadzić będzie do jeszcze poważniejszych konsekwencji.
12 polskich organizacji w manifeście wyborczym mówi, co sejm musi zrobić, by uchodźcy nie byli zmuszeni uciekać ze swoich krajów
– Globalny system gospodarczy faworyzuje bogatych, a krzywdzi ubogich. Dzieje się to zarówno na poziomie poszczególnych krajów, również w Polsce, jak też w relacjach międzynarodowych. Kraje rozwijające się są ofiarą nieodpowiedzialnej polityki krajów globalnej Północy, w tym Polski. Musimy sobie uświadomić, że nasza polityka ma na to wpływ i może to zmienić. Jeśli Sejm podejmie właściwe działania, np. przyczyni się do zlikwidowania rajów podatkowych, wprowadzenia sprawiedliwych reguł handlu, wspierania zrównoważonego rolnictwa, to jest szansa, że sytuacja w biednych państwach zmieni się na tyle, że ludzie nie będą z nich uciekać, narażając się na śmierć. Sądzimy, że dzięki takim działaniom również mniej Polaków będzie emigrować w poszukiwaniu lepszego życia na Zachodzie – mówi Marcin Wojtalik z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
Szczyt ONZ to jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku. Głowy państw, w tym Prezydent RP, uchwaliły Cele Zrównoważonego Rozwoju, mające usunąć problemy, będące przyczyną skrajnych nierówności ekonomicznych i pogwałceń praw człowieka.
– Jeśli Polska ma odgrywać większą rolę na arenie globalnej, to musi poczuwać się do przywództwa w tych sprawach, które są ważne dla społeczności międzynarodowej – mówi Aleksandra Antonowicz-Cyglicka z Polskiej Zielonej Sieci. – Nasz kraj musi aktywnie włączyć się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju, a rola przyszłego Sejmu będzie decydująca.
Manifest skupia się na pięciu obszarach:
- Międzynarodowe przepływy finansowe muszą być przejrzyste, uczciwe i korzystne dla Polski oraz krajów biedniejszych.
- Konieczne są sprawiedliwe reguły handlu, eliminujące nieuczciwe praktyki dużych podmiotów.
- Uregulowanie działalności korporacji i zrównoważone zamówienia publiczne są drogą do poprawy losu milionów ludzi.
- Wsparcie rolników jest drogą do rozwoju lokalnego, ochrony środowiska i rozwiązania problemu głodu.
- Polska współpraca rozwojowa musi być na miarę oczekiwanej roli Polski w świecie.
Organizacje-sygnatariuszki: Fundacja CentrumCSR.pl, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacja Otwarty Plan, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Instytut Spraw Obywatelskich, Koalicja Clean Clothes Polska, Koalicja CSR Watch, Koalicja Sprawiedliwego Handlu, Polska Zielona Sieć, Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego
Źródło: Centrum Prasowe PAP