Ministerstwo Finansów ogłosiło dane dotyczące 1% podatku za 2017 rok. Podatnicy na rzecz organizacji pożytku publicznego przekazali rekordową kwotę ponad 760 milionów złotych! Liczba podatników przekazujących 1% także jeszcze nigdy nie była tak wysoka – w tym roku ponad 14 milionów Polek i Polaków skorzystało z tej możliwości.
W tym roku na rzecz OPP przekazaliśmy o niemal 100 milionów więcej, niż w roku ubiegłym. O pół miliona wzrosła także liczba przekazujących – ponad 14 milionów osób zdecydowało się na wypełnienie odpowiedniej rubryki w zeznaniu podatkowym.
To już ponad połowa wszystkich podatników i ponad 60% tych, którzy wykazali należny podatek do zapłacenia.
Przeciętnie przekazywaliśmy wybranej organizacji 54 złote – w zeszłym roku o 5 złotych mniej.
Nowa w pierwszej dziesiątce jest Fundacja Sensoria, która status OPP ma dopiero od listopada 2017 roku. Zebrała ponad 13 milionów złotych. Organizacja prowadzi „projekty z zakresu edukacji historycznej i zdrowia” – jak piszą na swojej stronie – wśród nich m.in. BohaterON, związany z Powstaniem Warszawskim i profilaktykę chorób nowotworowych.
W zeszłym roku w pierwszej dziesiątce pojawiła się Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku jest już na szóstym miejscu, zebrała ponad 8,5 miliona.
Bardzo dobry wynik WOŚP pokazuje, że Polki i Polacy w tym roku ponownie zmobilizowali się, wspierając te organizacje, które nie są – delikatnie rzecz ujmując – rozpieszczane przez obecne władze. Fundacja dla Polski, prowadząca Fundusz Obywatelski, który ma zapewniać niezależne finansowanie „działaniom na rzecz ochrony praw i wolności obywatelskich, wartości konstytucyjnych, utrzymania pokoju społecznego oraz tworzenia przestrzeni dla pluralistycznej debaty wokół istotnych spraw publicznych”, w 2016 roku z 1 procenta zebrała niecałe 100 tysięcy złotych. W kolejnym – prawie 600 tysięcy, czyli sześć razy więcej, a w 2018 – już ponad milion. Także ponad milion złotych zebrała Fundacja im. Stefana Batorego, wspierająca rozwój demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. W zeszłym roku było to niecałe 300 tysięcy.
Więcej niż w zeszłym roku przekazaliśmy także organizacjom strażniczym, takim jak Sieć Obywatelska Watchdog Polska czy Panoptykon.
– Można powiedzieć, że zarówno organizacje, które nie mogą liczyć na wsparcie obecnej administracji, jak i ich sympatycy oraz sympatyczki, weszli w tryb zwiększonej mobilizacji.
Obywatele i obywatelki w coraz większym stopniu biorą na siebie odpowiedzialność za utrzymanie inicjatyw, które uważają za ważne: nie tylko poprzez 1 procent, ale także darowizny.
Same organizacje z dodatkowym zaangażowaniem zwracają się zaś do nich o wsparcie – komentuje Dudkiewicz.
Wykaz organizacji pożytku publicznego, które w 2018 roku otrzymały kwoty 1% podatku - dane Ministerstwa Finansów >
Obejrzyj też naszą infografikę podsumowującą przekazywanie 1% podatku.