„Zwierzęta i ludzie” na 22. WATCH DOCS [patronat ngo.pl]
Ponoć to właśnie stosunek do zwierząt jest miarą naszego człowieczeństwa. Wzruszamy się losem ginących gatunków oraz bezdomnych psów i kotów, a jednocześnie większość z nas nie zastanawia się nad pochodzeniem mięsa, które trafia na nasze stoły.
Po raz pierwszy w historii festiwalu WATCH DOCS jedna z sekcji programu poświęcona jest wzajemnym relacjom ludzi i zwierząt. A te bywają bardzo różne - i często paradoksalne:
• Bohaterowie „Smaku delfina” – mieszkańcy Wysp Owczych, co roku przeprowadzający rytualną rzeź grindwali i wytykają hipokryzję krytykom - konsumentom wędlin z supermarketu.
• Dwuznaczny stosunek ludzi do natury odsłania również „Człowiek – tygrys”: dokumentalne śledztwo demaskujące powiązania boliwijskich kłusowników z chińską mafią.
• Holenderski dokument „Adopciaki” pokazuje, jak może wyglądać modelowa opieka nad bezdomnymi psami – i czego oczekują od siebie nawzajem psy i ich potencjalni właściciele.
• „Wszystko, co żyje” (Grand Jury Prize na festiwalu Sundance)to z kolei zaskakująco liryczny obraz współistnienia ludzi i drapieżnych ptaków w targanym konfliktami azjatyckim megalopolis – New Delhi.
• „Kupa pieniędzy” ujawnia śmierdzące sekrety przemysłowego chowu świń – nie zapominając o ludziach, którzy stali się ofiarami bezwzględnej pogoni za zyskiem.
Trwa również na nabór na warsztaty dla dokumentalistów w zagrożeniu, które organizujemy razem z Baltic to Black Sea Documentary Network. Do udziału w projekcie zaproszeni są filmowcy z Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu, podejmujący temat wojen, sporów terytorialnych, konfliktów społecznych, korupcji, przestępczości zorganizowanej i innych problemów, które narażają ich samych lub ich bohaterów na ryzyko.
Warsztaty będą odbywać się w Warszawie, 5-8 grudnia 2022 r.
Jak się zgłosić:
1. Wgraj swój projekt filmowy do bazy B2B Doc (wejdź na stronę https://b2bdoc.se, kliknij Join the Network!).
2. Wyślij na adres apply@b2bdoc.se list motywacyjny, w którym opiszesz na jakie ryzyko narażony jest Twój projekt, Ty osobiście lub Twoi bohaterowie i czego oczekiwałbyś/ oczekiwałabyś po udziale w warsztatach.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 31 października 2022 roku. Wybrani uczestnicy zostaną ogłoszeni 15 listopada 2022 roku.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie to jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Poza międzynarodowym grudniowym festiwalem w Warszawie WATCH DOCS to także festiwal objazdowy w 40 polskich miastach, festiwal on-line, projekt WATCH DOCS Zrób to sam oraz WATCH DOCS Belarus.
22. MFF WATCH DOCS rozpocznie się 2 grudnia i potrwa dziesięć dni (2-11 grudnia). Pokazy filmów i spotkania z twórcami będą odbywały się w kinach Muranów i Kinoteka w Warszawie – oraz online, na platformie mojeekino.pl.
Organizatorem MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundations.
Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka