Blisko co czwarta osoba po 80. roku życia w Polsce cierpi z powodu demencji i wiążących się z nią zmian w psychice, myśleniu i pamięci. 15 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Bycie zrozumianym i prawo do opieki, to dwie ogromne potrzeby seniorów.
Problemy z pamięcią, urojenia, agresja oraz rozmaite stany lękowe to trudności dotykające większości osób w podeszłym wieku. Wielu opiekunów i osób bliskich nie zdaje sobie sprawy z czego wynikają te wyzwania i jak sobie z nimi radzić.
- Według szacunków GUS, w Polsce blisko jedna czwarta wszystkich osób po 80. roku życia dotknięta jest chorobą Alzheimera. Osoby ciepiące na demencję zmieniają się z dnia na dzień. Osłabiona zostaje ich pamięć, nasilają się wahania nastroju, pojawia szereg objawów, będących wyzwaniem dla otoczenia – tłumaczy Iwona Przybyło, trener, doradca i pielęgniarka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z seniorami. – Świadomy opiekun wie, że agresywne zachowania jego podopiecznych nie są wymierzone przeciwko niemu, a niechęć do wykonywania niektórych czynności może się brać z bardzo konkretnych lęków, na które często można znaleźć proste rozwiązania. Dlatego tak ważne jest zdobywanie wiedzy i kształcenie umiejętności opiekunów – podkreśla.
Może w tym pomóc warsztat organizowany przez Akademię Opiekunów 29. czerwca w Krakowie. W jego ramach dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann, naukowiec, autorka licznych artykułów, prekursor metody Snoezelen w Polsce, od lat współpracująca z placówkami opieki senioralnej w Polsce, opowie o zmianach w psychice i funkcjonowaniu poznawczym osób starszych i podzieli się swoimi doświadczeniami.
- To już kolejny warsztat Akademii, oferujący praktyczną pomoc dla opiekunów osób starszych. Tym razem, skupiamy się na demencji i problemach psychicznych, które dotyczą coraz większej liczby starszych podopiecznych w Polsce – mówi Tomasz Piłat, dyrektor Akademii Opiekunów. – Oprócz specjalistycznej wiedzy i strategii opiekuńczych, uczestnicy zyskają również szansę na omówienie konkretnych przykładów, z którymi spotykają się podczas codziennej pracy. Na naszą pomoc mogą liczyć opiekunowie rodzinni, zawodowi oraz wszyscy zainteresowani możliwością dokształcenia się i rozwoju zawodowego – zachęca.
Źródło: Akademia Opiekunów