Stereotyp, że organizacje pozarządowe powinny robić wszystko za darmo jest wciąż żywy. Cykl Zróżnicowane źródła finansowania NGO przybliży możliwości pozyskiwania funduszy. Dla serwisu warszawa.ngo.pl przygotowuje go Karolina Cyran-Juraszek. Dziś o działalności gospodarczej.
Działalność odpłatna – gospodarcza
Głównym czynnikiem pozwalającym odróżnić odpłatną działalność pożytku publicznego od działalności gospodarczej jest wysokość opłaty pobieranej od korzystających.
W działalności gospodarczej nie mamy ograniczeń co do kwoty, jaką będziemy pobierać za świadczoną usługę. Mamy prawo do zysku.
Natomiast w odpłatnej działalności pożytku publicznego nie możemy pobierać wyższego wynagrodzenia, niż wynika to z kosztów poniesionych w związku z realizacją danej usługi. Nie może wystąpić zysk. Jeżeli koszt usługi wynosi 50 złotych, to nie możemy pobrać za usługę więcej niż 50 złotych.
Pamiętaj! Zysk – tylko w działalności gospodarczej
Działalność odpłatna staje się działalnością gospodarczą, jeśli przychody tej działalności są wyższe niż jej koszty. Jeśli z działalności odpłatnej uzyskamy wyższe przychody niż wyniosą jej koszty, to będziemy mieli zysk na tej działalności i stanie się ona działalnością gospodarczą.
Ustawa o Działalności Pożytku Publicznego i Wolontariacie nie precyzuje, w jakim czasie należy porównać przychody i koszty – czy dotyczy to poszczególnych wydarzeń, czy też wszystkich przychodów i kosztów w danym roku finansowym.
Departament Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego MRPiPS przyjmuje, że możliwe jest rozliczanie przychodów i kosztów działalności odpłatnej w ujęciu rocznym.
Dlaczego warto prowadzić działalność gospodarczą?
O czym trzeba pamiętać prowadząc działalność gospodarczą?
(Po ostatniej nowelizacji ustawy o rachunkowości z 2014 r. organizacja prowadząca działalność gospodarczą musi prowadzić pełną księgowość, ale może dokonać wyboru w zakresie sprawozdawczości finansowej i np. stać się jednostką mikro)
- Podatek VAT – dotyczy tzw. obrotu czyli sprzedaży usług lub towarów, pojawia się zarówno przy działalności odpłatnej jak i gospodarczej, o ile wartość sprzedaży przekroczy próg 150 tys. zł (obecnie obowiązujący);
- Podatek od nieruchomości – wysokość podatku zależy od lokalnych samorządów, ale zazwyczaj obowiązuje on w przypadku wynajmu lokali samorządowych przeznaczonych na inną niż działalność nieodpłatną (a więc i odpłatną i gospodarczą);
- Inne podatki – w większości obowiązują niezależnie od prowadzenia działalności gospodarczej lub nie;
- Zmiany w KRS: od momentu wpisu organizacji jako prowadzącej działalność gospodarczą do KRS, każda zmiana w KRS wymaga opłaty sądowej (250zł) – jest to wyższa kwota niż dla pozostałych organizacji czy dla OPP (zniesienie opłat sądowych dla OPP nie obowiązuje w przypadku, gdy prowadzą one działalność gospodarczą).
Korzyści prowadzenia działalności gospodarczej:
- Finansowanie rozwoju;
- Budowanie niezależności i stabilności finansowej;
- Finansowanie działań zgodnych z misją, na które nie można uzyskać dofinansowania ze środków publicznych czy prywatnych;
- Finansowanie wymaganego wkładu własnego do projektów.
Ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej:
- Być przeznaczony na działalność pożytku publicznego (w OPP);
- Służyć celom statutowym organizacji (stowarzyszenie).
Dowiedz się, gdzie czekają fundusze dla NGO, kto ogłosił konkurs dla NGO, znajdź granty dla stowarzyszeń i fundacji. Odwiedź serwis fundusze.ngo.pl.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23