Stereotyp, że organizacje pozarządowe powinny robić wszystko za darmo jest wciąż żywy. Cykl Zróżnicowane źródła finansowania NGO przybliży możliwości pozyskiwania funduszy. Dla serwisu warszawa.ngo.pl przygotowuje go Karolina Cyran-Juraszek.
Szanse
Zwiększenie zainteresowania obszarem świadczenia usług społecznych, a tym samym potrzeba wzrostu kompetencji w tym zakresie III Sektora, wynika z nowych regulacji, związanych m.in. z Europejskim Funduszem Społecznym. Coraz częściej przewidują one możliwość partycypowania beneficjentów usług społecznych w kosztach realizacji usług finansowanych ze środków publicznych. Dla sektora pozarządowego oznacza to rozwój działań w ramach działalności odpłatnej i nieodpłatnej pożytku publicznego.
Podobne działania podjął Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych przygotowując projekt standardów współpracy spółdzielni z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie realizacji usług społecznych użyteczności publicznej, które zostały przyjęte przez MRPiPS i zalecone przez Ministerstwo Rozwoju do stosowania w Regionalnych Programach Operacyjnych (Rekomendacje Ministra Pracy i Polityki Społecznej – standardy współpracy jednostek samorządu terytorialnego ze spółdzielniami socjalnymi w zakresie realizacji usług społecznych użyteczności publicznej – w interesie ogólnym – z 5 sierpnia 2015 r.).
Zagrożenia
Warto zatem przyjrzeć się zróżnicowanym źródłom finansowania organizacji pozarządowych. W pierwszym odcinku zajmiemy się odpłatną działalnością pożytku publicznego.
Kiedy warto prowadzić odpłatną działalność pożytku publicznego?
Działalność odpłatna jest działalnością pożytku publicznego – działalnością statutową. Jest to jej duża zaleta w przypadku, gdy jest prowadzona w połączeniu z działalnością nieodpłatną pożytku publicznego. Instytucje publiczne – samorządy czy ministerstwa – udzielając dotacji często wymagają wkładu własnego. I tu formuła działalności odpłatnej jest idealna, gdyż:
- Umożliwia pobranie odpłatności od uczestników danego projektu np. osób biorących udział w szkoleniu (co dodatkowo zwiększa motywację uczestników do pilnego brania udziału w zajęciach);
- Przychody z tej działalności są zwykle akceptowane w rozliczeniu wkładu własnego;
- Nie generuje dochodu – bo od uczestników pobierana jest taka łączna kwota, ile wynosi kwota wymaganego wkładu własnego. Przychody uzyskane z działalności odpłatnej nie powodują obniżenia dotacji;
Przychody z działalności odpłatnej mogą stanowić dodatkowe źródło finansowania pewnej działalności, która i tak jest ważna dla organizacji.
Korzyści:
- Stanowi dobre źródło finansowania wkładu własnego – jeśli jest możliwe pobranie odpłatności od uczestników projektu;
- Może uzupełniać przychody z działalności nieodpłatnej;
Ograniczenia:
- Może być stosowana tylko w obrębie obszarów pożytku publicznego – np. nie można prowadzić działalności odpłatnej w ramach świadczenia usług reklamowych;
- Nie może generować zysku finansowego: przychody działalności odpłatnej mogą pokryć tylko koszty tej działalności (np. przychody ze sprzedaży biletów na koncert mogą pokryć tylko koszty organizacji tego koncertu).
Dowiedz się, gdzie czekają fundusze dla NGO, kto ogłosił konkurs dla NGO, znajdź granty dla stowarzyszeń i fundacji. Odwiedź serwis fundusze.ngo.pl.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23