Zadanie publiczne realizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "SIL" w Lubartowie w okresie 10.08.2011-15.12.2011 na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i współfinansowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.
„Krok za próg" to projekt cyklicznie realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „SIL" w Lubartowie, jako odpowiedź na potrzeby i oczekiwania na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym osób z zaburzeniami psychicznymi.
Analizując zjawisko marginalizacji społecznej osób z zaburzeniami psychicznymi (dalej OZP), stwierdzić można, iż jest coraz łatwiejszy dostęp do opieki psychiatrycznej, jak i psychologicznej. Nie eliminuje to jednak problemu marginalizacji i wykluczenia społecznego osób z zaburzeniami psychicznymi.
Projekt skierowany został do OZP z powiatu lubartowskiego dotychczas niepodlegających pomocy medycznej. W ramach projektu został powołany zespół interwencji (psycholog, psychiatra, pracownik socjalny), który:
- diagnozuje system rodzinny;
- opracowuje indywidualny plan działania konkretnej rodziny;
- monitoruje przebieg realizacji planowanych działań.
Beneficjenci projektu objęci zostali środowiskową opieką specjalistyczną oraz zapewniono dostępu do specjalistycznej opieki medycznej. W ramach realizacji zadania prowadzone były:
- działania in vivo, czyli wizyty domowe
- seminarium informacyjno- diagnostyczne dla przedstawicieli instytucji zaangażowanych w świadczenie pomocy na rzecz osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi.
Działania in vivo polegają na organizowaniu specjalistycznych wizyt domowych dla rodzin osób zidentyfikowanych przez GOPS, MOPS, PCPR jako OZP, które nie prowadzą systematycznego leczenia, przerwały leczenie lub odmawiają leczenia i pochodzą z terenów wiejskich powiatu lubartowskiego.
Celem głównym zadania było:
-dotarcie do osób i rodzin zamieszkujących teren powiatu lubartowskiego, w których znajdują się osoby z zaburzeniami psychicznymi;
-rozpoznanie czynników marginalizacji;
-wspólnie opracowywanie zindywidualizowanych celów pomocy i map realizacji tych celów;
-wdrożenie działań pomocowych;
-monitorowanie procesu i ocena rezultatów;
Do celów pośrednich należą:
-dostarczenie informacji na temat dostępnych form i rodzajów wsparcia dla osób chorych psychicznie oraz ich rodzin;
-wydłużenie remisji choroby jak i zmniejszenie konieczności hospitalizacji.
Wszystkie formy wsparcia skierowane do w/w osób mają na celu zmniejszenie poczucia izolacji społecznej, wykluczenia społecznego, przywrócenie zdolności niezbędnych do życia we własnym środowisku społecznym, zwiększenie dostępności opieki psychiatrii środowiskowej, jej skuteczności w odniesieniu do rodzin w skład, których wchodzą osoby z zaburzeniami psychicznymi, a niemające możliwości uzyskania pomocy ze względu na trudności natury osobistej jak i postawę sprzeciwu rodziny.
"Krok za próg" został zrealizowany w ramach zadania publicznego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych pn. prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć, które usprawniają i wspierają funkcjonowanie osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną w różnych rolach społecznych i różnych środowiskach i był współfinansowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.
Źródło: Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych "SIL" w Lubartowie