Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Chcesz pomóc dzieciom? Zostać kelnerem na wigilii z ubogimi? Wesprzeć ofiary wojny w Syrii? A może sprawić, by starsza osoba nie była w te święta samotna? Opcji jest wiele. Opowiadamy o niektórych z nich.
Wszyscy chcą pomagać w święta. I choć warto namawiać, byśmy pomagali także na co dzień, angażując się w działania bliskich nam organizacji pozarządowych, to nie ma co deprecjonować tego świątecznego odruchu serca. Właśnie dlatego tak wiele stowarzyszeń i fundacji to w tym okresie organizuje specjalne akcje skierowane do swoich podopiecznych lub darczyńców. Dotyczy to również NGO działających w Warszawie.
Reklama
Co musisz wiedzieć, zanim pomożesz?
Są akcje, które znają wszyscy – Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom (organizowane przez Caritas), Szlachetna Paczka (autorstwa Stowarzyszenia Wiosna) czy Ekipa Świętego Mikołaja (robiona przez Towarzystwo Przyjaciół I SLO). To, że są rozpoznawalne, mają markę i historię, nie jest oczywiście zarzutem. Wręcz przeciwnie.
Warto jednak spojrzeć również na inne możliwości zrobienia w stolicy czegoś wyjątkowego podczas zbliżających się dni.
Zadaj sobie tych kilka pytań:
czy wolisz poświęcić czas, pieniądze, a może i to, i to?;
jakiej grupie chciałbyś pomóc?;
ile czasu/pieniędzy/wysiłku jesteś w stanie przeznaczyć?
A potem wybierz coś z naszych propozycji i działaj!
Znalazłeś zupełnie inną akcję, która najbardziej Cię porusza? A może sami robicie coś świetnego, co umknęło naszej uwadze? Informujcie o tym w komentarzach na portalu oraz na naszym profilu na Facebooku!
Święta z Ubogimi
Przeżywanie świąt na ulicy nie jest łatwe. Gdy większość społeczeństwa siada do suto zastawionych stołów, niektórzy szukają miejsca, by się ogrzać lub znaleźć cokolwiek do jedzenia. W wielu parafiach (a także placówkach Caritasu) odbywają się spotkania dla osób bezdomnych i ubogich (często 24 grudnia rano).
Jeśli chcesz uczestniczyć w większym przedsięwzięciu, warto zwrócić szczególną uwagę na dwie inicjatywy.
Chcesz zostać kelnerem, śpiewać w chórze, przygotowywać prezenty, dekorować salę czy pracować w kuchni? To bez znaczenia – tutaj znajdziesz miejsce dla siebie. Już po raz ósmy warszawska Wspólnota Sant’Egidio (od niedawna będąca Fundacją), która jest częścią międzynarodowego, obecnego w 70 krajach świata, ruchu, organizuje Wigilię z Ubogimi. Zaproszone na nią są osoby bezdomne i biedne, które członkowie i członkinie Wspólnoty znają z cotygodniowych kolacji na ulicy oraz odwiedzin w miejscach, w których sami Goście Wigilii mieszkają na co dzień. W zeszłym roku na Wigilii pojawiło się ponad 350 osób, których obsługiwało kilkuset wolontariuszy. Członkowie Wspólnoty szczególną uwagę zwracają na niepozorny przyimek „z” i sami siadają do stołów ze swoimi przyjaciółmi z ulicy. Na stronie Wspólnoty można znaleźć wszystkie informacje o tym, jak się zaangażować, oraz filmy i zdjęcia z poprzednich lat. W tym roku Wigilia odbędzie się 23 grudnia na Ursynowie.
Uwaga – jeśli chcesz przyjść na samą Wigilię, a nie tylko pomóc przed nią, musisz udać się na jedno ze spotkań organizacyjnych!
Kilka dni później, bo 26 grudnia, w drugi dzień świąt, odbywa się spotkanie organizowane przez Fundację Daj Herbatę, którego członkowie i członkinie również wychodzą do bezdomnych nie tylko w święta. Przy Dworcu Centralnym po raz piąty organizują Centralną Wigilię dla Osób Bezdomnych. Będzie śledź, prezenty, bigos i ciasta. Będzie? Jeśli pomożecie to wszystko zorganizować, to na pewno się uda.
Jeśli nie masz czasu zaangażować się bardziej, możesz pomóc organizować prezenty lub przekazać pieniądze na którąś z wyżej wspomnianych inicjatyw lub – jeśli wolisz – wesprzeć na przykład Fundację Kapucyńską, która organizuje akcję „Obdaruj Bezdomnego”. W prezentach znajdą się nowe ciepłe ubrania oraz artykuły spożywcze.
Wigilie dla samotnych
Nie tylko osoby w kryzysie bezdomności mogą przeżywać święta samotnie. Również wiele osób starszych nie ma z kim usiąść do wigilijnej wieczerzy. Możesz to jednak zmienić.
W samą wigilię, 24 grudnia o 20, w Klubokawiarni Życie jest Fajne, w której na co dzień pracują dorośli autyści, odbędzie się Wigilia dla tych, którzy nie mają jej z kim spędzić. Jak piszą organizatorzy, Fundacja Ergo Sum, „nawet gdy życie czasem nie jest fajne, to w ten wieczór może być”. Zaproszeni są wszyscy, którzy chcieliby wigilijną kolację spędzić właśnie na Grójeckiej.
Uwaga! Warto uprzedzić gospodarzy o planowanym przybyciu!
Możesz też sfinansować wigilię dla samotnej osoby, wspierając akcję Stowarzyszenia mali bracia Ubogich pod hasłem „Podaruj Wigilię”. Na jej stronie przeczytać można, że „dla starszych samotnych osób Wigilia to najsmutniejszy dzień w roku”. W planach jest zaproszenie 300 osób do wspólnego świętowania. By to się udało – nie zabrakło dekoracji, prezentów i potraw – potrzebne jest wsparcie.
Wolny talerz dla Syrii?
Wszyscy znamy tradycję pozostawiania pustego miejsca przy stole. Tym razem – dzięki oddolnej inicjatywie, mającej na celu wsparcie kilku organizacji – zająć je może, choćby tylko symbolicznie, mieszkaniec lub mieszkanka ogarniętej wojną Syrii.
Jak to działa? Jak wyjaśnia Michał Kurpiński, inicjator akcji, chodzi o to, by przy okazji świąt wesprzeć również organizacje pozarządowe działające na rzecz ofiar syryjskiego konfliktu, a więc największej od dekad światowej katastrofy humanitarnej. Widocznym znakiem zaangażowania w akcję ma być zdjęcie na portalach społecznościowych oraz położenie kartki z logiem akcji na wolnym miejscu podczas własnej Wigilii. Więcej szczegółów znajdziesz w opisie wydarzenia.
Ludzkim głosem o zwierzętach
Również zwierzęta zasługują na odrobinę świątecznej radości - przekonani o tym są przynajmniej organizatorzy akcji „dlaSchroniska.pl”, a więc Fundacja NaszeZoo.pl z Poznania. Choć organizatorzy pochodzą z Wielkopolski, to osoba chcąca wesprzeć inicjatywę sama wybiera, któremu schronisku lub organizacji działającej na rzecz zwierząt pomoże. Nie brakuje placówek z Warszawy i okolic!
Podaruj dzieciom święta
Wszyscy pamiętamy, jak ważnym momentem w ciągu roku były dla nas święta, gdy byliśmy dziećmi. Niestety – nie wszyscy mają tyle szczęścia, by przeżywać je w radosnej, rodzinnej atmosferze.
Właśnie dlatego Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, zajmujące się pomaganiem osieroconym i porzuconym dzieciom, organizuje rokrocznie akcję „Podaruj dzieciom ich pierwsze święta”. Angażując się w nią, sprawiasz, że jedno z wielu podopiecznych Stowarzyszenia tym razem poczuje prawdziwą magię świąt.
Jeśli chcesz tę magię – w jeszcze większej dawce – zafundować również swoim dzieciom, a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla innych, możesz wysłać list… od świętego Mikołaja. To wcale nie pomyłka. Prosząc samego Mikołaja o wysłanie wiadomości do Twojego dziecka i wpłacając jednocześnie darowiznę na działalność Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej: Fundacji Dzieci Niczyje), upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu.
Uwaga – zostało już niewiele czasu, jeśli list ma przyjść przed świętami!
***
To tylko nieliczne przykłady tego, co można zrobić w święta, angażując się i wspierając działania warszawskich organizacji pozarządowych. Czekamy na Wasze pomysły i inspiracje. A także zachęcamy i życzymy, by ten świąteczny zapał do czynienia świata lepszym, towarzyszył nam później przez cały rok!
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Warto namawiać, byśmy pomagali także na co dzień. Ale nie warto też deprecjonować świątecznego odruchu serca!
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.