Jak pokazują badania, prawie dziesięć milionów Polaków po 50 roku życia nie korzysta z Internetu. Przyczyną wykluczenia cyfrowego najczęściej nie jest brak odpowiedniego sprzętu, ani dostępu do sieci, lecz brak właściwych umiejętności i bariera psychologiczna w ich zdobywaniu.
Naprzeciw misji edukacji cyfrowej dorosłych Polaków wychodzi Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" (SMWI), które wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji zainicjowało akcję Polska Cyfrowa Równych Szans. Ambasadorem inicjatywy jest m.in. znany z roli Ferdynanda Kiepskiego aktor Andrzej Grabowski. Kampania ma na celu przeciwdziałanie zjawisku alfabetyzacji cyfrowej poprzez kompleksową edukację obywateli. Ideą organizatorów jest utworzenie sieci wolontariatu ,,Latarników Polski Cyfrowej”, którzy obejmą swoją działalnością każdą gminę kraju. W sumie w Polsce ma działać minimum 2600 lokalnych przewodników po świecie Internetu.
Latarnik będzie osobą odpowiedzialną za realizację wytycznych programu PCRS w swoim najbliższym środowisku: gminie, dzielnicy, osiedlu lub wsi. Do planowanych działań należy organizacja spotkań promocyjnych, przygotowywanie szkoleń oraz innych form podnoszenia umiejętności cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+.
Przeszkoleni latarnicy będą pełnić dyżury w placówkach z publicznym dostępem do Internetu, czyli bibliotekach, remizach OSP, telecentrach i innych punktach. Na bezpłatne konsultacje i szkolenia zgłaszać się mogą wszyscy chętni, którzy pragną ,,oswoić się” ze sprzętem komputerowym i nauczyć się korzystać z prostych programów oraz zasobów sieci.
Wolontariusze nie muszą być informatykami, celem akcji jest zachęcenie osób z generacji 50+ do przełamania wewnętrznych barier i rozpoczęcia przygody z Internetem od praktycznej strony. Celem inicjatywy Polska Cyfrowa Równych Szans jest uświadomienie ludziom wykluczonym cyfrowo korzyści i szans, jakie płyną z użytkowania sieci na co dzień; pokazanie im, że Internet jest przyjemnym i bezpiecznym narzędziem, za pomocą którego mogą na przykład przy stosunkowo niskim nakładzie finansowym porozmawiać z zamieszkałym za granicą członkiem rodziny, sprawdzić prognozę pogody na następny tydzień czy też wyszukać nowe przepisy na niedzielny obiad.
Do kampanii dołączyła Fundacja Sukces – Centrum Rozwoju Kompetencji Społecznych, która wspólnie z Biblioteką Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla Dzielnicy Praga – Południe m.st. Warszawy organizuje dyżury Latarnika w siedzibie biblioteki przy ul. Meissnera 5 w Warszawie. Latarnik będzie udzielał darmowych lekcji i porad już od 30 maja 2012 roku, w środy w godzinach 12.00 - 14.00.
Fundacja Sukces – Centrum Rozwoju Kompetencji Społecznych, której misją jest promocja kształcenia ustawicznego i wszechstronnego rozwoju lokalnych społeczności widzi w projekcie szansę udoskonalenia umiejętności informatycznych osób z pokolenia 50+ i zachęca wszystkich do udziału w konsultacjach Latanika.
Członkowie fundacji oraz dyrekcja biblioteki wierzą, że zdobycie nawet podstawowych kompetencji cyfrowych wpłynie pozytywnie na jakość życia ludzi dotychczas z Internetu niekorzystających, zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Nie jest tajemnicą, że bardzo często to właśnie brak zdolności obsługiwania sprzętu teleinformatycznego jest przyczyną marginalizacji tych osób na rynku pracy. Stale podnosząc swoje kompetencje, zwiększamy szansę na znalezienie zatrudnienia w każdym wieku. Należy tylko przełamać strach i nieufność i zacząć od małych kroków pod okiem czujnego Latarnika.
Źródło: Fundacja Sukces - Centrum Rozwoju Kompetencji Społecznych