Zostałeś radnym? Zobacz, jakie prawa i obowiązki wiążą się z pełnieniem tej funkcji
Sprawowanie mandatu radnego z jednej strony daje uprawnienia i gwarancje pozwalające w sposób nieskrępowany wykonywać mandat, z drugiej zaś z funkcją tą wiąże się szereg zakazów i ograniczeń, które mają zapewnić bezstronne i swobodne wykonywanie funkcji. W odnalezieniu się w nowej roli pomoże „Vademecum radnego”, przygotowane przez Wydawnictwo C.H.Beck, w którym krok po kroku omówione są najważniejsze aspekty pracy radnego.
Prawa i obowiązki radnego w praktyce
Każdy radny powinien poznać obszary swojej nowej działalności i znać zasady m.in.: uchwalania statutu gminy, ustalania wynagrodzenia wójta (burmistrza, prezydenta) oraz przyjmowania sprawozdań z jego działalności.
- Jakie prawa i obowiązki ma radny jako osoba publiczna?
- Jak wygląda sesja rady i na czym polega praca radnego związana z działalnością prawotwórczą, ustanawiającą akty prawa lokalnego?
- Jak zapewnić odpowiednie finansowanie zadań publicznych?
- Jakie są konsekwencje naruszenia przepisów antykorupcyjnych w zakresie łączenia mandatu radnego z innymi funkcjami?
- Kiedy i jakie informacje radny powinien umieścić w oświadczeniu majątkowym?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poradniku „Vademecum radnego jednostki samorządu terytorialnego” (Wyd. C.H.Beck, Warszawa 2024). Autorzy krok po kroku poprowadzą przez wszelkie kwestie związane z pracą radnego, poczynając od kwestii objęcia mandatu oraz określenia praw i obowiązków, poprzez pracę w komisjach, aż po ograniczenia, jakie nakłada piastowanie mandatu.
Jakich funkcji i działań nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu radnego?
Ustawy samorządowe przewidują szereg przepisów antykorupcyjnych zawierających zakazy łączenia mandatu radnego z określonymi funkcjami lub zabraniających podejmowania określonych działalności. Dlatego wiele miejsca w książce poświęcono ograniczeniom związanym z wykonywaniem mandatu radnego.
Dotyczą one m.in. zakazu nawiązywania stosunku pracy w urzędzie gminy, powiatu i województwa samorządowego, w którym radny uzyskał mandat. Mandatu radnego nie można także łączyć z pełnieniem funkcji kierownika bądź zastępcy kierownika samorządowej jednostki organizacyjnej, posła, senatora, wojewody, wicewojewody lub z członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego. W takim przypadku konieczne jest złożenie przez radnego wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego, niezłożenie tego wniosku skutkuje zrzeczeniem się mandatu.
Gotowe wzory dokumentów, pism i uchwał
Autorzy Vademecum skupili się na praktycznym charakterze poradnika. Znajdziesz w nim wiele wzorów dokumentów, które w edytowalnej formie możesz pobrać on-line, a także realne przykłady postępowań i opisy faktycznych sytuacji, w których znaleźli się radni minionej kadencji, a także zapoznasz się z gotowymi projektami uchwał, pism czy zaświadczeń związanych w pełnieniem funkcji radnego. W publikacji nie zabrakło także informacji o zasadach, na jakich przysługują radnemu diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych. Ponieważ ten zakres aktywności radnego dostarcza wielu wątpliwości i jest często analizowany, przedstawiamy w książce najnowsze orzecznictwo w tym zakresie.
Źródło: Wydawnictwo C.H.Beck