Rozstrzygnięto konkurs „ZOOM na rady seniorów”. Zaprojektujemy miejsca przyjazne seniorom – zwycięskie rady seniorów i samorządy w Elblągu, Lublinie, Prudniku będą projektować miejsca przyjazne osobom starszym.
Laureatami konkursu "Zoom na Rady Seniorów" zostały Partnerstwa samorządu i miejscowych Rady Seniorów w Elblągu, Lublinie i Prudniku.
W trójetapowym konkursie członkowie rad seniorów wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem podczas warsztatów rozpoznawczych i warsztatów przybliżających tematykę projektowania miast sprzyjających aktywnemu starzeniu się. Zwycięskie miasta zostaną objęte działaniami projektu Zoom na Rady Seniorów [więcej o projekcie w załączniku, realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczyćh “ę”. Celem projektu jest wsparcie funkcjonujących rad seniorów oraz powstawanie nowych. Działania projektu mają pomóc w budowaniu partnerskiej współpracy między radami seniorów a samorządami, wzmocnić rady w reprezentowaniu interesów starszych mieszkańców oraz uwrażliwiać zarówno władze samorządowe jak i mieszkańców na potrzebę kształtowania przestrzeni publicznej, tak aby sprzyjała aktywnemu starzeniu.
W zwycięskich miastach przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne wskazanych przez samorządy i rady seniorów inwestycji w przestrzeni publicznej pod okiem doradców i ekspertów zewnętrznych ze strony Inicjatyw Twórczy ę. Do połowy 2015 roku z Partnerstwami będzie współpracował zespół socjologów, animatorów i projektantów z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę” i Fundacji na rzecz wspólnot lokalnych “Na Miejscu”, który przeprowadzi działania animacyjno-diagnostyczne i konsultacje społeczne w partnerstwie z lokalnym samorządem i radą seniorów.
Członkowie Rad Seniorów i ich lokalni partnerzy poznają m.in. technikę spacerów badawczych, mapowania przestrzeni, tworzenia ankiet, narzędzia badania potrzeb osób starszych, organizowania i prowadzenia dyskusji. Rady seniorów poznają także narzędzia monitorowania procesu wdrażania wyników konsultacji oraz pozyskiwania funduszy na realizację zaprojektowanych rozwiązań za pomocą crowdfundingu.
Do konsultacji społecznych doprowadzą działania animacyjne, podczas których przy wsparciu animatorów i socjologów Rady Seniorów i zaproszeni mieszkańcy będą poznawać i definiować, na podstawie własnego doświadczenia (User Experience), czym jest dla nich przyjazna przestrzeń.
Elbląg
Partnerstwo Elbląskiej Rady Seniorów, reprezentowanej przez Przewodniczącą Teresę Urban oraz Gminy Elbląg, reprezentowanej przez Prezydenta Miasta Elbląga Jerzego Wilka planuje zagospodarowanie Parku Modrzewie przy ulicy Mazurskiej. Teren Parku Modrzewie jest miejscem wypoczynku i rekreacji dla 15-tysięcznej dzielnicy mieszkaniowej miasta Zawada. Znaczna część mieszkańców tej dzielnicy to osoby starsze. Po modernizacji drogi dojścia do parku oraz poprawieniu ciągów ścieżek wewnętrznych, tereny parku mogą być dostępne zarówno dla seniorów jaki i dla rodziców z wózkami i małymi dziećmi. Ustawienie większej liczby ławek z oparciami pozwoli mieszkańcom odpocząć w otoczeniu drzew. Teren parku ma się stać miejscem integracji dla wszystkich mieszkańców osiedla i miasta Elbląga.
Lublin
Partnerstwo Społecznej Rady Seniorów Miasta Lublin, reprezentowanej przez Przewodniczącą Małgorzatę Stanowską oraz Gminny Lublin, reprezentowanej przez Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka planuje adaptację przestrzeni przy Alejach Racławickich. W chwili obecnej jest tam tylko trawnik, członkowie rady seniora myślą natomiast o aranżacji zieleni, modernizacji komunikacji pieszej (alejek, schodków, poręczy, pochylni) i stworzeniu miejsc do siedzenia, które sprzyjałyby integracji między mieszkańcami Lublina. ”Użytkownicy tego miejsca będą mogli tutaj się zatrzymać, usiąść, odpocząć, zapoznać się z aktualna ofertą kulturalna miasta” – planują członkowie rady seniorów.
Prudnik
Partnerstwo Prudnickiej Rady Seniorów reprezentowanej przez Przewodniczącą Reginę Sieradzką oraz Gminy Prudnik, reprezentowanej przez Burmistrza Miasta Prudnik Franciszka Fejdycha zorganizują wśród prudnickich seniorów konsultacje dotyczące sposobu zrealizowania inwestycji w przestrzeni publicznej zabytkowego parku przy ul. Dąbrowskiego w Prudniku. Park wymaga w ich ocenie wykreowania nowych funkcji, będących odpowiedzią na potrzeby wszystkich grup społeczności lokalnej. „Chcemy jeszcze lepiej nauczyć się „budować” - „miasto przyjazne seniorom” tak, aby przestrzeń publiczna sprzyjała powstawaniu więzi, relacjom społecznym, aby żyła ludźmi (też seniorami), aby służyła seniorom i innym grupom społecznym dla lepszego, godnego, dobrego życia.” – deklarowali członkowie Prudnickiej Rady Seniorów, opisując swój pomysł.
Tworząc projekt Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” kierowało się chęcią wzmocnienia dialogu osób starszych z lokalnym samorządem, zachęcenia samorządów do działań na rzecz dialogu międzypokoleniowego i wzmocnienia aktywności obywatelskiej. Potraktowana poważnie i partnersko współpraca samorządów z radami seniorów, da osobom starszym poczucie wpływu na sprawy lokalne. Wzrost liczby starszych mieszkańców jest istotnym wyzwaniem dla samorządów i mieszkańców w zakresie, kształtowania przestrzeni miast i wsi, tak aby były przyjazne dla wszystkich pokoleń.
Czym są Rady Seniorów:
Rady Seniorów pełniąc rolę opiniodawczo-doradczą, są jedną z funkcjonujących obecnie form włączania osób starszych w procesy decyzyjne w jednostkach samorządu terytorialnego. W Polsce Rady Seniorów powstawały do tej pory na podobieństwo Rad Młodzieżowych, ale w przeciwieństwie do nich nie posiadały żadnego umocowania prawnego. Od 30 listopada 2013 roku, wraz z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym (dodanie artykułu 5c) zachęcającej gminy do powoływania rad seniorów, promowania solidarności międzypokoleniowej i tworzenia warunków do aktywności obywatelskiej sytuacja ta uległa zmianie. W całym kraju funkcjonuje kilkadziesiąt takich rad, a nowelizacja ustawy uruchomiła powstawanie kolejnych.
Projekt Zoom na rady seniorów” realizuje Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” we współpracy z Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Fundacją na rzecz wspólnot lokalnych „Na miejscu“ dzięki dofinansowaniu z Funduszy EOG w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”. Patronat nad „Zoomem na rady seniorów” objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Związek Miast Polskich.
więcej informacji na stronie:
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” / ul. Mokotowska 55 m. 50, 00-542 Warszawa
Źródło: zoom na rady seniorów