Znamy wyniki oceny merytorycznej projektów z budżetu obywatelskiego
1330 spośród 2200 projektów zgłoszonych do 12. edycji budżetu obywatelskiego trafi pod głosowanie mieszkańców. Właśnie ogłoszono wyniki oceny merytorycznej.
Przez ostatnie dwa miesiące pracownicy urzędu m.st. Warszawy sprawdzali możliwości realizacji projektów, które mieszkańcy zgłosili w ramach 12. edycji budżetu obywatelskiego. Spośród 2200 przesłanych propozycji, pod głosowanie trafi co najmniej – 77 projektów miejskich, 415 dzielnicowych i 838 lokalnych. Autorzy pomysłów ocenionych negatywnie mogą odwołać się od tej decyzji do 20 kwietnia.
– Bardzo się cieszę, że większość ze zgłoszonych projektów została oceniona pozytywnie. Mieszkańcy i mieszkanki pokazali kolejny raz, że nie tylko wiedzą, czego potrzebują w naszym mieście, ale też, że te pomysły mają szansę na realizację. Teraz wszystko w rękach mieszkańców, którzy wezmą udział w głosowaniu – mówi Jacek Wiśnicki, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Ocena merytoryczna za nami
Wszystkie projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w uchwale Rady m.st. Warszawy. Te pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej polegającej na sprawdzeniu możliwości ich realizacji. Oceniana była m.in. zgodność z obowiązującymi przepisami prawa, możliwość realizacji we wskazanej lokalizacji i w ciągu jednego roku budżetowego, a także szacunkowy koszt realizacji projektu.
Jeżeli w trakcie weryfikacji okazało się, że projekt wymaga zmian, aby mógł być poddany pod głosowanie, pracownicy urzędu kontaktowali się z ich autorami – przedstawiali proponowany zakres zmian i wyjaśniali, z czego wynika konieczność ich wprowadzenia. Projektodawcy mogli się odnieść do tych propozycji i np. zaproponować swoje zmiany. Jeżeli nie udało się osiągnąć porozumienia w kwestii wprowadzenia zmian, pomysł został oceniony negatywnie.
Statusy projektów (stan na 15 kwietnia 2025 r.):
• Projekty ocenione pozytywnie: 1330 – w tym 77 miejskich, 415 dzielnicowych, 838 lokalnych
• Projekty ocenione negatywnie: 735 – w tym 86 miejskich, 134 dzielnicowych, 515 lokalnych
• Projekty wycofane przez autora: 135 – w tym 19 miejskich, 31 dzielnicowych, 85 lokalnych
Wyniki oceny wszystkich projektów wraz z uzasadnieniami zostały opublikowane na stronie budżetu obywatelskiego.
Odwołania od niedopuszczenia projektu pod głosowanie
W przypadku zastrzeżeń co do negatywnego wyniku oceny projektu, autor może złożyć odwołanie wraz z uzasadnieniem. Może to zrobić wyłącznie w określonym terminie – do 20 kwietnia.
Odwołanie można złożyć internetowo, poprzez stronę budżetu obywatelskiego albo tradycyjnie (w urzędzie dzielnicy lub za pośrednictwem kancelarii ogólnej Urzędu m.st. Warszawy przy Al. Jerozolimskie 44). Zgłoszenia będą rozpatrywane do 20 maja. Tego dnia zostaną ogłoszone ostateczne wyniki oceny, a tym samym lista projektów dopuszczonych do głosowania.
Głosowanie w czerwcu
Głosowanie na projekty potrwa od 1 do 15 czerwca 2025 r. Głosować może każdy mieszkaniec Warszawy – nie trzeba być zameldowanym, nie trzeba być pełnoletnim.
Wyniki zostaną ogłoszone 1 lipca, a zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2026 roku.