W piątkowy wieczór 26 czerwca ogłosiliśmy zwycięzców konkursu „Dane po warszawsku”, pierwszego warszawskiego konkursu na aplikacje wykorzystujące miejskie dane publiczne.
Ponad 130 zgromadzonych w sali Kisielewskiego w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki usłyszało werdykt sędziów i poznało zdobywców dodatkowych nagród, przyznanych przez Prezydenta m.st. Warszawy i magazyn ITWiz. W dyskusji moderowanej przez Annę Sienicką, dyrektorkę Fundacji TechSoup, przedstawiciele organizacji partnerskich zaangażowanych w „Dane po warszawsku”, Kuba Wygnański, Prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA oraz Sebastian Grabowski, Dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Orange Labs (Orange Polska S.A.), podkreślali wagę otwartych danych dla aktywności społecznej obywateli i obywatelek oraz rozwoju przedsiębiorczości. W swoich wystąpieniach Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak i Sekretarz Marcin Wojdat mówili o wadze otwartości danych publicznych dla rozwoju nowoczesnego miasta. Elementem tego procesu w Warszawie będzie udostępnianie kolejnych zbiorów danych oraz dalsze działania popularyzujące ich wykorzystywanie, takie jak konkurs „Dane po warszawsku".
Nagrody dla zdobywców 1, 2 i 3 miejsca (5000 dolarów dla każdego z trzech zespołów oraz możliwość udziału w inkubacji) oraz nagrodę publiczności (4000 złotych oraz zaproszenie do udziału w inkubacji) wręczyły Anna Sienicka oraz Barbara Dyluś, Koordynatorka ds. Społeczności w Microsoft Polska. Nagrody ufundowali: Microsoft i TechSoup Global. Miejsca na podium zajęli twórcy:
Wszystkie nagrodzone aplikacje otrzymają zaproszenie do udziału w inkubacji, czyli kilkumiesięcznym cyklu doradczo-szkoleniowym.
„Dane po warszawsku” to połączone ze sobą działania realizowane dzięki współfinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Innowacje Społeczne, w ramach projektu „MUNDO – Miejskie Usługi na Danych Oparte” pod honorowym Patronatem Prezydent m.st. Warszawy.
Źródło: Dane po warszawsku