Działają na rzecz ochrony klimatu, bronią praw człowieka, walczą o godność osób w kryzysie bezdomności i przełamują społeczne tabu – dla niezwykłych kobiet z Warszawy nie ma rzeczy niemożliwych. Dziś ogłoszono nominacje w plebiscycie Warszawianka Roku 2024, a mieszkańcy stolicy mogą głosować na swoje faworytki do 7 listopada.
Spośród setek zgłoszeń kapituła konkursowa wyłoniła 10 wyjątkowych kobiet, które powalczą o tytuł Warszawianki Roku 2024 oraz 5 nominowanych do wyróżnienia Warszawianka Młodego Pokolenia.
W skład tegorocznej kapituły weszło 11 osób związanych z Warszawą: Agnieszka Skrzeczkowska i Karolina Brzuszczyńska, Matylda Damięcka, Radosław Kotarski, Dominika Kulczyk, Ilona Majer, Beata Michalec, Kasia Sienkiewicz, Bart Staszewski, Julia Święch oraz zeszłoroczna laureatka – Katarzyna Kasia.
Głosowanie już ruszyło
O tym, która z nominowanych kobiet otrzyma tytuł Warszawianki Roku 2024 i Warszawianki Młodego Pokolenia zdecydują mieszkanki i mieszkańcy stolicy. Głosować można na trzy sposoby: internetowo, papierowo i podczas miejskich wydarzeń. Szczegóły znajdują się na stronie: warszawiankaroku.um.warszawa.pl.
Głosowanie potrwa do 7 listopada 2024 roku, a laureatki zostaną ogłoszone na uroczystej gali, która odbędzie się 25 listopada.
Tegoroczne nominowane
Plebiscyt Warszawianka Roku wyróżnia kobiety, które swoją pracą zawodową lub społeczną istotnie przyczyniają się do szerzenia tolerancji, idei różnorodności i wartości europejskich lub działają na rzecz społeczności lokalnej i globalnej.
Magdalena Biejat – wicemarszałkini Senatu, socjolożka i tłumaczka literatury hiszpańskojęzycznej, mama dwójki dzieci. Posłanka na Sejm RP w latach 2019-2023. Walczy o prawa kobiet, osób z niepełnosprawnościami, pracowników i osób LGBT+. Autorka ustawy ratunkowej dekryminalizującej pomoc przy aborcji. Absolwentka XXXIV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Miguela de Cervantesa i Uniwersytetu w Grenadzie.
Marta Cienkowska – wiceministra w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, politolożka, przedsiębiorczyni i menedżerka kultury. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Akademii Nauk, certyfikowany scrum master. Zrealizowała setki projektów w Polsce i za granicą, współpracując z instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i politycznymi oraz sektorem biznesowym.
Wiesława Dziklińska – pedagożka, aktywistka i organizatorka wielu akcji charytatywnych wspierających rodziny uchodźcze. Organizuje szkolenia i konferencje dotyczące migracji, szczególnie dotyczące dzieci cudzoziemskich w polskich szkołach. Dyrektorka szkoły, która stworzyła nowoczesny, wielokulturowy model edukacji, skupiający się na dobru dziecka.
Sylwia Gregorczyk-Abram – adwokatka, obrończyni praw człowieka. Współtwórczyni inicjatywy #WolneSądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości, monitorujących polityczne naciski na sędziów i zapewniających im pomoc prawną. Przed sądem reprezentuje mniejszości narodowe i seksualne, ofiary przemocy oraz nadużyć Policji. Występuje przed europejskimi trybunałami w sprawach dotyczących niezależności sądów. Stypendystka Yale University oraz Georgetown University.
Ewa Kowalska – edukatorka i aktywistka, prywatnie mama siedmioletniej Neli, dziewczynki z niepełnosprawnością. Walczy o prawa opiekunów osób chorych, szczególnie matek dzieci z niepełnosprawnością. Autorka petycji o prawo do pracy dla opiekunów osób wymagających wsparcia. W szkołach prowadzi zajęcia edukacyjne na temat akceptacji i tolerancji.
Justyna Kościukiewicz – socjolożka ze specjalizacją w polityce społecznej, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, streetworkerka. Autorka publikacji tematycznych i badaczka bezdomności. Koordynatorka streetworkingu w Warszawie, związana ze Stowarzyszeniem Pomocy i Interwencji Społecznej. Skutecznie integruje działania podmiotów pozarządowych z instytucjami publicznymi.
Karolina Kuszlewicz – adwokatka, obrończyni przyrody, walcząca o uznanie praw zwierząt. Prowadzi sprawy dotyczące ochrony rzek i lasów, miłośniczka Wisły, na cześć której nazwała swoją kancelarię. Wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim i autorka książek. Doprowadziła do pierwszego w historii rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego ws. ochrony karpi.
Anna Pięta – specjalistka ds. komunikacji i koordynacji projektów: „Pytamy o zielone” oraz „Cicho już byłyśmy”, aktywistka społeczna i klimatyczna. Koordynuje projekt przychodni Abotak oraz współpracuje z Aborcyjnym Dream Teamem. Autorka podcastu „Muda Talks” o zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej. Odpowiadała za otwarcie pierwszego w Polsce butiku cyrkularnego. Absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych i Milano Fashion Institute.
Sylwia Spurek – prawniczka, radczyni prawna, legislatorka i feministka zaangażowana w działania na rzecz praw kobiet, szczególnie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Autorka pierwszego polskiego projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Koordynowała proces ratyfikacji Konwencji Antyprzemocowej Rady Europy. Była zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich i posłanką do Parlamentu Europejskiego, gdzie negocjowała pierwszą unijną dyrektywę dotyczącą zwalczania przemocy wobec kobiet. Weganka, działa również na rzecz praw zwierząt hodowlanych, współzałożycielka Green REV Institute.
Halszka Witkowska – konsultantka kryzysowa i pomysłodawczyni serwisu „Życie warte jest rozmowy” dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich. Organizatorka obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi zajęcia z suicydologii. Jest członkiem zespołu ds. prewencji samobójstw i depresji oraz koordynatorem Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym NFZ.
W latach poprzednich laureatkami zostały: Irena Sendlerowa, Anna Ojer, Nicole Sochacki-Wójcicka, Krystyna Janda, Wanda Traczyk-Stawska, Małgorzata Szumowska oraz Katarzyna Kasia.
Nominowane do Warszawianki Młodego Pokolenia
Tegoroczna edycja plebiscytu wprowadza zupełnie nową kategorię –mieszkańcy stolicy wybiorą także Warszawiankę Młodego Pokolenia. W ten sposób mogą docenić młode kobiety, które odważnie zmieniają rzeczywistość, angażują się w działania społeczne i dają wyraz swojej kreatywności. Dzięki swojej odwadze, determinacji i zaangażowaniu działają na rzecz równości, praw człowieka, ochrony środowiska, a także promują naukę i sztukę.
Anna Maziarska – polsko-białoruska aktywistka feministyczna. Działała w Ogólnopolskim Strajku, a w wieku 19 lat została najmłodszą członkinią w historii Warszawskiej Rady Kobiet. Jest też laureatką nagrody dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. Koordynowała ogólnopolską kampanię o tęczowych rodzinach żyjących w Polsce „Zorientowani na rodzinę”, której celem było wprowadzenie tematu do debaty publicznej.
Hanna Góźdź – odkrywczyni, naukowczyni, artystka, studentka Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej wystawy sztuki można było zobaczyć między innymi w Warszawie, Brukseli, czy Walencji. Twórczyni wielu projektów promujących naukę i sztukę. Aktualnie współpracuje z Uniwersytetem Genewskim i Neurocenter, gdzie zaczyna pracę skupioną na chorobie Alzheimera.
Zofia Kierner – przedsiębiorczyni społeczna, wykładowczyni gościnna na Harvard University oraz UC Berkeley, VOGUE Leader, laureatka Forbes rankingów „30 przed 30” i „25 przed 25”. Założycielka Fundacji Girls Future Ready, która promuje potencjał młodych kobiet i prowadzi liczne międzynarodowe programy, za które otrzymała pierwsze miejsce od Parlamentu Europejskiego za najbardziej innowacyjne europejskie projekty dla młodych ludzi. Ukończyła kierunek Master of Science in Data Science and Artificial Intelligence na University of California.
Dominika Lasota – aktywistka, współzałożycielka inicjatywy WSCHÓD oraz członkini globalnego ruchu klimatycznego Fridays For Future. Walczy o uczciwą transformację polskiej gospodarki, tak by nikt nie musiał bać się ani końca świata, ani końca miesiąca. Była współtwórczynią najbardziej wpływowej kampanii profrekwencyjnej „Cicho Już Byłyśmy", która w ostatnich wyborach parlamentarnych poruszyła setki tysięcy dodatkowych wyborczyń.
Katarzyna Bukowska – założycielka dynamicznie rozwijającej się marki Warsaw Free Spirits, promującej życie bez alkoholu. Po ukończeniu studiów biznesowych i kilku latach pracy w PR, zrezygnowała z korporacyjnej kariery, by w pełni poświęcić biznesowi NoLo. Jako aktywistka bezalkoholowa wspiera inicjatywy promujące życie wolne od alkoholu oraz edukuje na temat jego szkodliwości. Inicjatorka randek na trzeźwo. W przyszłości planuje założyć fundację, która będzie edukować młodzież, szczególnie z obszarów wiejskich, o szkodliwości alkoholu.
Więcej informacji na temat plebiscytu Warszawianka Roku znajduje się na stronie: warszawiankaroku.um.warszawa.pl.