Oskary młodzieżowych projektów społecznych rozdane! Prezydent RP wręczył Złote Wilki, nagrody dla najlepszych projektów społecznych realizowanych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Nagrodę Grand Prix ex aequo odebrały projekty “Droga do Sukcesu” z Lublina i “Ku Chwale Wyklętych - Turniej Piłkarski” z Olsztyna.
“W sumie Finaliści olimpiady ukończyli 339 prawdziwych projektów społecznych, które wpłynęły na życie pół miliona Polaków!”, powiedziała podczas Wielkiego Finału Zwolnionych z Teorii Paula Bruszewska, prezes Social Wolves.
Wielki Finał Zwolnionych z Teorii to największe święto projektów społecznych w Polsce. Do największej hali Soho Factory w Warszawie zjechało się z całej Polski ponad tysiąc uczniów, którzy zrealizowali własne projekty społeczne. Na spotkanie z nimi przyszli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, największych firm i instytucji. Prezydent RP Bronisław Komorowski, Minister Edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, Prezes PZU Andrzej Klesyk i Dyrektor Microsoft Marek Kosycarz wręczyli nagrody dla najlepszych projektów społecznych. Nagrodę Grand Prix ex aequo odebrały projekty “Droga do Sukcesu” z Lublina i “Ku Chwale Wyklętych - Turniej Piłkarski” z Olsztyna.
“Uczenie się konkurencyjności, rozwiązywania praktycznych, konkretnych, czasami trudnych spraw przy działaniu nakierowanym nie tylko na swoją korzyść, ale na pomoc innym ludziom, to jest przygotowanie się do dobrego życia.” powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski.
“W polskiej szkole brakuje umiejętności współpracy, łączenia umiejętności teoretycznych z praktycznymi, a Wy to macie. Nie utraćcie tego. Trzymam za Was kciuki” – powiedziała finalistom Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.
Licealiści w całym kraju odkryli projekty społeczne, realizując rekordową liczbę 339 projektów w ramach nowej olimpiady “Zwolnieni z Teorii”. To pierwsza praktyczna i zespołowa olimpiada, gdzie wyzwaniem uczniów jest zrealizowanie własnego projektu społecznego. Certyfikat sygnowany przez Project Management Institute R.E.P - MT&DC otrzymuje każdy, kto zaplanuje i zrealizuje swój własny projekt rozwiązujący prawdziwy problem społeczny. Mobilizując tysiące nastolatków do aktywności społecznej Zwolnieni z Teorii pomagają rozwiązać dwa ważne problemy - brak praktycznych umiejętności wśród kandydatów do pracy i małe zaangażowanie społeczne młodzieży. Uczniowie latali dronami, tańczyli breakdance, tworzyli gry 3D, najpopularniejsze fanpage, festiwale i konkursy. Pozyskiwali partnerów, tworzyli harmonogramy, budżety, dzielili się zadaniami, podpisywali umowy i udzielali wywiadów.
Mimo że nie daje indeksów, olimpiada Zwolnieni z Teorii tak bardzo spodobała się młodym, że od razu stała się jedną z najpopularniejszych olimpiad w Polsce. Tylko w ostatnim roku dzięki tej inicjatywie ponad 7 tys. młodych Polaków rozpoczęło własne, oddolne inicjatywy na rzecz lokalnych społeczności. Uczestnicy pochodzą z ponad tysiąc szkół w całym kraju, z których aż z 600 szkół dowiedziało się o olimpiadzie pocztą pantoflową. W sumie uczniowie spędzili nad swoimi projektami ponad 700 tys. godzin (tyle, co każdego roku wolontariusze WOŚP). Projekty uczestników mają łącznie pół miliona beneficjentów (tyle, ile licealistów w Polsce). Łączna liczba partnerów pozyskanych przez uczniów to 2,3 tys (to prawie tyle, ile zrzesza Konfederacja Lewiatan). Nastolatkowie zdobywali patronaty prezydentów miast, masowo występowali w mediach, podpisywali umowy z dużymi firmami. Dosłownie zarażali optymizmem wszystkich wokół siebie - tylko na Facebooku zgromadzili 0,3 miliona polubień (to więcej niż Opener Festival i Orange Warsaw Festiwal razem wzięte). Najważniejsze, że badania na reprezentatywnej grupie uczestników pokazują, że dzięki Zwolnionym z Teorii 81% uczestników pierwszy raz w życiu realizuje społeczną inicjatywę, a 75% pierwszy raz w życiu pracuje w zespole nad prawdziwym przedsięwzięciem.
“Brakuje mi wśród absolwentów kompetencji, które mogą z łatwością nabyć, angażując się w projekty społeczne. Ich realizowanie już w szkole na pewno przyda im się w pierwszej pracy” - mówi Andrzej Klesyk, prezes PZU. „Microsoft z dumą wspiera projekty, które stymulują rozwój kompetencji młodych ludzi. A konkurs „Zwolnieni z teorii” umożliwia uczniom szkół średnich rozwijanie się w obszarze pracy zespołowej i zaangażowania społecznego. Takie działania doskonale wpisują się w strategię naszej firmy, która od lat inwestuje w rozwój polskiego społeczeństwa i gospodarki.” – powiedział Ronald Binkofski, dyrektor generalny w polskim oddziale Microsoft.
Organizatorem “Zwolnionych z Teorii” jest Social Wolves. Organizacja prowadzi programy angażujące młodzież do projektów społecznych, jako najatrakcyjniejszej formy nabywania przez młodych ludzi kompetencji menedżerskich i jednocześnie działania w interesie społecznym. Sama organizacja jest dla zarządzających nią młodych ludzi wielkim projektem społecznym, dla realizacji którego zrezygnowali z posad w globalnych korporacjach lub zawiesili rozwój swoich karier naukowych.
Partnerami strategicznymi “Zwolnionych z teorii” są Microsoft, w ramach globalnej inicjatywy Youthspark, oraz Fundacja PZU. Patronatu udzielili Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Partnerami merytorycznymi są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, dom mediowy MEC Global oraz firma szkoleniowa Management Training & Development Center.
Pobierz
-
Zwycięskie projekty
docx ・9.45 kB
Źródło: Fundacja Social Wolves