Znamy listę zwycięskich projektów 11. edycji budżetu obywatelskiego
293 – tyle projektów wybrali w głosowaniu mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. 20 spośród nich to pomysły ogólnomiejskie, pozostałe są odpowiedzią na aktualne potrzeby dzielnic. Łączna kwota przeznaczona na budżet obywatelski w tej edycji to ponad 105 milionów złotych, a realizacja zwycięskich projektów nastąpi już w 2025 roku.
– Budżet obywatelski opiera się na dobrej współpracy mieszkańców i urzędników. Wynikiem tej współpracy są pomysły – te zrealizowane, zgłoszone i te, które będziemy wkrótce realizować – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski. – Dziękuję wszystkim zaangażowanym w budżet obywatelski, w tym również głosującym warszawiankom i warszawiakom. Cieszę się, że to dla Was ważne i wśród codziennych obowiązków znajdujecie czas, aby oddać głos – dodał prezydent.
O wynikach oficjalnie. Na żywo i w sieci
Podczas wtorkowej gali ogłoszono wyniki tegorocznego głosowania w ramach budżetu obywatelskiego.
– Bardzo się cieszę, że warszawianki i warszawiacy tak chętnie zgłaszają projekty do budżetu obywatelskiego – w tym roku było ich aż 1183! – powiedziała wiceprezydentka m.st. Warszawy Adriana Porowska. – To świetne narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy konkretnie komunikują o zmianach, jakich oczekują w swoim otoczeniu. Widzimy też, że te potrzeby się zmieniają. Jeszcze parę lat temu głosowano głównie za zmianami w przestrzeni publicznej. Obecnie warszawiacy coraz chętniej wybierają projekty związane z edukacją, rozwojem, pomocą – dodała wiceprezydentka Porowska.
Wyniki głosowania odczytali autorzy i autorki projektów, osoby oceniające oraz koordynatorzy i koordynatorki budżetu. Uczestnicy spotkania mogli też obejrzeć krótki reportaż o już zrealizowanych projektach. Nagranie z gali dostępne jest na stronie: youtube.com/live/galaBO.
Projekty dzielnicowe
Każda osoba głosująca w budżecie obywatelskim mogła poprzeć aż 15 projektów z jednej, wybranej przez siebie dzielnicy. Największe zaangażowanie na etapie głosowania wykazali mieszkańcy Wesołej, Ursusa i Żoliborza. Na Bemowie natomiast wybranych zostało aż 25 pomysłów, które doczekają się realizacji w 2025 roku, co stanowi najwyższy wynik w stosunku do innych dzielnic. Najdroższym wybranym projektem z poziomu dzielnicowego jest „Zieleń zamiast betonu”. Pomysł ten zgłoszono na Mokotowie.
Projekty ogólnomiejskie
Pierwsze miejsce przypadło w tym roku projektowi „Nie jesteś sam/-a – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Zróbmy to jeszcze raz!”. Kontynuacja znanego z wcześniejszych edycji pomysłu ogólnomiejskiego zdobyła aż 24 845 głosów. Na realizację projektów ogólnomiejskich, na które głosować mogli wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Warszawy przyznano środki w wysokości ponad 30 mln złotych.
O realizacji zwycięskich projektów
Od 1 stycznia 2025 właściwie urzędy, jednostki i biura rozpoczną proces urzeczywistniania pomysłów zgłoszonych do 11. edycji budżetu obywatelskiego. Warszawa wzbogaci się m.in. o nowe nasadzenia, drogi rowerowe, alejki i skwery, a osoby mieszkające w stolicy otrzymają możliwość rozwoju oraz ciekawą, bezpłatną ofertę sportowo – kulturalną.
O wynikach głosowania
Wyniki głosowania są już opublikowane na stronie bo.um.warszawa.pl. A tak o projektach zrealizowanych w latach ubiegłych opowiadają ich autorzy i autorki: youtube.com.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy