Agnieszka Sienkiewicz-Gauer, Marcin Dorociński, Adam Nowak, Marek Plawgo i Tomasz Lubert to laureaci XI edycji Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. Nagrodę specjalną miesięcznika Olivia otrzymała Ewa Chodakowska a nagrodę Kapituły – Honorową Gwiazdę Dobroczynności – Omenaa Mensah. Po raz kolejny została przyznana Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Odebrał ją Łukasz Nowicki.
W kategorii EKOLOGIA zwyciężył Marcin Dorociński. Od lat jest obrońcą zwierząt, szczególnie gatunków zagrożonych wyginięciem. Jako ambasador WWF Polska apeluje o ochronę dzikiej przyrody, namawia swoich fanów do angażowania się w działania proekologiczne – segregację śmieci, ograniczenie spożywania mięsa i oszczędzanie wody. Zachęca do adopcji psów ze schronisk. Aktor współpracuje z Fundacją Mam Marzenie przy ogólnopolskiej akcji „Kolacja Marzeń”, czyli licytacji uroczystego spotkania ze znaną gwiazdą. Między innymi dzięki jego wsparciu do tej pory fundacja zebrała ponad 200 000 złotych na realizację marzeń swoich podopiecznych.
Za POMOC CHARYTATYWNĄ nagrodę otrzymała Agnieszka Sienkiewicz-Gauer. Aktorka co roku w Dzień Kobiet zachęca do wsparcia akcji Fundacji Dobra Fabryka „Bukiet dobra” spełniającej marzenia dzieci i kobiet z najbiedniejszych rejonów świata. Wraz z mężem zorganizowała zakup szczepionek i leków dla dzieci z Afryki. Wsparła akcję #17milionów Fundacji Kolorowy Świat, poświęconej osobom cierpiącym na mózgowe porażenie dziecięce. Zaangażowała się w projekt „Inwestycja życia” Fundacji Kasisi Dobra Fabryka wspierający dzieci z chorobą głodową w Ośrodku Dożywiania w Demokratycznej Republice Konga.
W kategorii ZDROWIE Kapituła nagrodziła Tomasza Luberta. Muzyk od 12 lat stara się przynosić radość chorym dzieciom. Współorganizował około 250 koncertów, spotkań, bajkoterapii na oddziałach onkologicznych. Fundacja „Luberty Pomagają” nieustannie organizuje zbiórki sprzętu, ubrań, środków higienicznych dla potrzebujących, a także książek i płyt dla dzieci. Muzyk wspiera również domy pomocy samotnym matkom i domy dziecka.
Marek Plawgo, wybitny olimpijczyk, zwyciężył w kategorii EDUKACJA. Sportowiec pierwszy raz publicznie opowiedział o swoich zmaganiach z depresją podczas 9. edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”, której został ambasadorem. Jego doświadczenia były wielkim wsparciem i zachętą do korzystania z profesjonalnej pomocy psychiatryczno-psychologicznej. Sportowiec o swoich doświadczeniach opowiedział również w mediach ogólnopolskich i użyczył wizerunku na billboardach i plakatach kampanii.
W kategorii SPOŁECZEŃSTWO nagrodę odebrał Adam Nowak przyjaciel Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Wielokrotnie poświęcał swój prywatny czas na występy w ośrodkach terapeutyczno-rehabilitacyjnych fundacji. Zasiada w jury konkursu „Festiwalu Zaczarowanej Piosenki” i wspiera uczestników na scenie. Artysta jest laureatem Medalu im. Świętego Brata Alberta przyznawanego za szczególne zasługi dla środowiska osób chorych i niepełnosprawnych.
Laureaci Plebiscytu otrzymują statuetkę firmy APART oraz czek na 5 000 złotych dla wybranej przez siebie organizacji pozarządowej.
Honorowa Nagroda Kapituły
Honorową Gwiazdę Dobroczynności przyznano dziennikarce Omenie Mensah. Kapituła doceniła jej ogromną wrażliwość, skuteczność działań dobroczynnych, wysiłki w rozwijaniu swojej fundacji i pomysłowość w angażowaniu innych gwiazd w akcje dla dzieci. Dzięki funduszom zebranym od sponsorów i ludzi dobrej woli już w kwietniu 2017 roku fundacja rozpoczęła budowę szkoły „Kids Haven” w Temie w Ghanie dla podopiecznych ośrodka „Don Bosco” prowadzonego przez ojców Salezjanów. Już niedługo podopieczni ośrodka będą mogli uczęszczać do klas odpowiednich do swojego wieku. Omenaa Foundation zapewni im dobrych nauczycieli, opiekę psychologiczną, salę komputerową i bibliotekę. Na potrzeby prac wykończeniowych powstały projekty specjalne m.in. „Każda koszula pomaga”, spektakl „Czarno to widzę”, ciekawe partnerstwa z polskimi i zagranicznymi firmami, aukcje charytatywne i bale dobroczynne. Omenaa Mensah wspiera również podopiecznych Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.
Nagrody Specjalne Miesięcznika Olivia i Forum Odpowiedzialnego Biznesu
W tym roku miesięcznik Olivia – partner główny Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” – nagrodził Ewę Chodakowską. Zmotywowała tysiące Polek i Polaków, aby zmienili swoje życie na lepsze, stworzyła dobroczynną markę #MissionSwim, dzięki której przekazała 200 tysięcy złotych na rzecz domu samotnej matki prowadzonej przez Centrum Praw Kobiet. Wsparcie finansowe pozwala tej fundacji realizować kompleksową pomoc dla kobiet doświadczających przemocy m.in. podopiecznym schroniska “Sowa”. Trenerka regularnie namawia swoich fanów do pomocy ludziom będącym w trudnej sytuacji materialnej lub ciężko chorym.
Przyznana w tym roku Gwiazda Dobroczynności Forum Odpowiedzialnego Biznesu trafiła do Łukasza Nowickiego. Artysta i dziennikarz, jako Ambasador Dobrej Woli, od 9 lat jest związany z działaniami UNICEF Polska. W 2017 r. odwiedził obozy dla uchodźców w Jordanii w ramach pomocy dzieciom z Syrii. We wrześniu 2019 r. odbył misję do Nigru – jednego z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Po powrocie mówił:
To była bardzo trudna wizyta. Sam jestem ojcem i widok umierających z głodu dzieci bardzo mnie poruszył. Poznałem m.in. malutką Omarę, która w wieku ośmiu miesięcy waży nieco ponad 3 kg! W XXI taka sytuacja jest niewyobrażalna!
Łukasz Nowicki odwiedził także największy na świecie magazyn pomocy humanitarnej UNICEF w Kopenhadze. Na jeden dzień mógł się wcielić w rolę pracownika magazynu humanitarnego.
O Plebiscycie
Tegorocznych laureatów wybrała Kapituła w składzie: Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Edward Miszczak – dyrektor programowy TVN, Irena Santor – piosenkarka, laureatka honorowej nagrody Plebiscytu w 2016 roku, Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Monika Krokiewicz – członkini zarządu Wydawnictwa Bauer, Katarzyna Kolenda-Zaleska – dziennikarka, publicystka, prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, Marzena Strzelczak – prezeska, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Nina Terentiew – członek zarządu, dyrektor programowy Telewizji Polsat, Magdalena Różczka – aktorka, laureatka honorowej nagrody Plebiscytu w 2013 roku, Krystyna Aldridge-Holc – prezeska Fundacji Polsat oraz Jerzy Karwelis – Dyrektor Zarządzający Warsaw Enterprise Institute.
„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyny w Polsce plebiscyt publiczności i największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne osób publicznych. Do składania nominacji zaproszone są fundacje, stowarzyszenia, fundacje firm, menedżerowie gwiazd oraz inne instytucje współpracujące z osobami publicznie znanymi i udzielającymi się społecznie. Gwiazdy kultury, mediów, kina, sportu, internetu dzięki swojej rozpoznawalności mogą efektowniej pomagać potrzebującym i wspierać organizacje pozarządowe.
Laureaci Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” użyczają swojego wizerunku w kampaniach społecznych i edukacyjnych, zakładają fundacje i stowarzyszenia, są darczyńcami i wolontariuszami organizacji społecznych, często pomagają im w zdobywaniu pieniędzy na działania spotykając się z firmami lub politykami lub promując zbiórki on-line w mediach społecznościowych, biorą udział w aukcjach, akcjach i koncertach charytatywnych.
Organizator Plebiscytu: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
Główny Partner Plebiscytu: miesięcznik Olivia.
Partner Plebiscytu i portalu www.gwiazdydobroczynnosci.pl: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Patron: Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Partnerzy wspierający: LEKAM, Sylveco, Shecell, Panul, Stojo, Egmont.pl, Unit4men
Patroni medialni: TVN, Polsat, TVP2 i magazyn SHOW.
Organizator: Inwestycje Społeczne.
Więcej informacji na www.gwiazdydobroczynnosci.pl i facebook.com/gwiazdydobroczynnosci
-
Laureaci Gwiazdy Dobroczynności 2020 - Informacja prasowa
docx ・210.21 kB
Źródło: Plebiscyt Gwiazdy Dobroczynności