9 czerwca 2018 roku – tego dnia, po raz kolejny, warszawskimi ulicami przejdzie Parada Równości. Wydarzenie, które łączy w sobie postulaty mniejszości m.in. seksualnych, narodowych, etnicznych, religijnych i osób z niepełnosprawnościami jest największą tego typu imprezą w Polsce.
Po sukcesie ubiegłorocznej imprezy, w której uczestniczyło ponad 50 tysięcy osób i która przeszła do historii nie tylko jako ta najliczniejsza, ale także jako najlepiej oceniana przez osoby uczestniczące, organizatorzy i organizatorki mają jeszcze ambitniejsze plany.
– To będzie FAN-TA-STY-CZNA parada! W poprzednim roku mogliście przekonać się, jak wiele potrafi zdziałać nasza Ekipa, w tym roku zamierzamy zorganizować jeszcze piękniejsze święto, jeszcze więcej atrakcji i jeszcze lepszą zabawę. Przywrócimy Warszawie tęczę! – obiecuje Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości, organizatora Parady Równości.
Parada Równości to największe wydarzenie na rzecz równych praw, wolności i różnorodności w Polsce. W 2016 roku aż 35 tysięcy osób świętowało wspólnie, a w rekordowym 2017 roku uczestników było już 50 tysięcy! Parada Równości, choć zainspirowana marszami dumy gejowskiej zachodniej Europy i USA, w Polsce ma trochę szerszy wydźwięk. Założeniem i podstawą warszawskiej Parady Równości są idee wolności, równości i tolerancji. Parada Równości walczy o prawa mniejszości od 2001 roku. Głównym organizatorem parady jest Fundacja Wolontariat Równości, która zrzesza prawie 70 osób.
– Już za chwilę ruszamy także z akcją crowfundingową, w której będziemy zbierać fundusze na organizację parady. Chcemy mieć poczucie, że organizujemy ją wspólnie – wszyscy razem dla nas samych. Pozyskane środki zostaną wykorzystane przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa osobom uczestniczącym, a także m.in. na nagłośnienie, zaplecze sanitarne oraz liczne imprezy towarzyszące – mówi Julia Maciocha.
Źródło: Fundacja "Wolontariat Równości"