„Znajdź: pętla indukcyjna” i „Pacjenci pacjentom” laureatami Funduszu Sektora 3.0!
Komisja ekspertów wybrała wczoraj laureatów tegorocznej edycji Funduszu Sektora 3.0, programu, w ramach którego inwestujemy w tworzenie produktów wpisujących się w ideę „Tech for good”. Pomysły „Znajdź: pętla indukcyjna” i „Pacjenci pacjentom”, stworzone przez zespoły z Fundacji Kultury bez Barier i Fundacji Ludzie i Medycyna, otrzymały pierwsze pieniądze, które mogą wykorzystać do stworzenia prototypów.
Fundusz Sektora 3.0 wspiera tworzenie nowych narzędzi cyfrowych, które mają za zadanie wyjść naprzeciw ważnym wyzwaniom i problemom społecznym. W tym roku w ramach programu nad swoimi rozwiązaniami pracowało 10 niezwykle zaangażowanych i pilnych zespołów. Mieliśmy do czynienia z różnorodną tematyką i technologiami, a w procesie inkubacji prowadzonym przez Monikę Goszcz i Jacka Siadkowskiego, udział brały najlepsze specjalistki i specjaliści z zakresu badań, prototypowania, tworzenie modelu biznesowego, sprzedaży, fundraisingu i prezentacji.
Ponieważ start tegorocznej edycji zbiegł się w czasie z epidemią koronawirusa, cały kompleksowy cykl szkoleń i doradztwa zorganizowaliśmy z powodzeniem w przestrzeni online.
Znajdź: pętla indukcyjna i Pacjenci pacjentom na podium
Do kolejnego etapu Funduszu Sektora 3.0 przeszły zespoły z Fundacji Kultury bez Barier i Fundacji Ludzie i Medycyna. Decyzją komisji ekspertów z Orange, Netguru, Deloitte Digital, Koalicji na Rzecz Polskich Innowacji oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przekażemy im pierwsze środki finansowe, które będą mogli wykorzystać na rozwój swojego pomysłu i przygotowanie pierwszego prototypu narzędzia.
Wysokość dofinansowania:
- Fundacja Kultury Bez Barier: Znajdź: pętla indukcyjna – 20 000 PLN
- Fundacja Ludzie i Medycyna: Pacjenci pacjentom – 30 000 PLN
– Muszę przyznać, że obrady komisji ekspertów były długie i bardzo wnikliwe. Starannie przyjrzeliśmy się wszystkim dziesięvciu propozycjom. Moim zdaniem każda zasługiwała na wsparcie, my natomiast zdecydowaliśmy się wesprzeć dwie organizacje – powiedział podczas finału Funduszu Sektora 3.0 Mirosław Czyżewski, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Suma pieniędzy, którą Fundusz zainwestuje w rozwiązania będzie zależała od tego, jak projekty będą rozwijać się w trakcie dalszej pracy. Pierwsza runda zostanie rozliczona w połowie września 2020, podczas Festiwalu Sektor 3.0 ONLINE. Wtedy to komisja ekspertów na podstawie efektów działań pomysłodawców, podejmie decyzje o kolejnym wsparciu finansowym. Będziemy zwracać szczególną uwagę na to, jak dużą zmianę będzie miało szansę wprowadzić narzędzie i jak liczną grupę osób obejmie jego działanie. W łącznej kwocie uczestnicy mogą uzyskać finansowanie w wysokości 100 000 PLN.
Już wkrótce na naszym blogu przedstawimy szerzej zespoły i pomysły Znajdź: pętla indukcyjna i Pacjenci pacjentom, a tych z Was, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o laureatach, zapraszamy do obejrzenia prezentacji, które przygotowali w ramach procesu inkubacyjnego.
Znajdź: pętla indukcyjna – pierwsza w Polsce interaktywna baza miejsc i wydarzeń z pętlą indukcyjną. Dzięki aplikacji wszystkie zainteresowane osoby (użytkownicy aparatów słuchowych/implantów ślimakowych, właściciele pętli (np. przychodnie, urzędy, instytucje kultury, dworce, punkty obsługi klienta itp., realizatorzy wymogów dot. Ustawy o zapewnieniu dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami) w jednym miejscu będą mogły znaleźć kompletne informacje o pętli indukcyjnej.
Pacjenci pacjentom – darmowa aplikacja do mentoringu w chorobie. Odbiorcami są osoby chorujące chronicznie, np. na cukrzycę, choroby metaboliczne, raka. Pacjenci tuż po diagnozie mogą nawiązać relację 1:1 z doświadczonymi pacjentami, inaczej partnerami zdrowienia. Ich rolą jest towarzyszenie, nie udzielanie rad. W aplikacji można dzielić się wsparciem emocjonalnym (otwarta rozmowa, brak oceny) i instrumentalnym (zdrowe nawyki, pomoc w dotarciu do rzetelnych informacji). Twórcy marzą, aby nikt, kto dostaje trudną diagnozę, nie pozostał z nią sam.
Wiedza i networking
Podczas spotkania uczestniczki i uczestnicy podkreślali jak wielką rolę w pracy nad pomysłami odegrało wsparcie merytoryczne ekspertów oraz networking w obrębie wszystkich zespołów biorących udział w programie. Intensywność pracy i porcja wiedzy, które nam przekazaliście, dały nam ogromnego kopa. Ja osobiście rozwinęłam się przeogromnie – komentowała podczas spotkania po ogłoszeniu wyników Alicja Sekret, koordynatorka projektu Pacjenci pacjentom. Myślę, że warto tu również wspomnieć o relacjach. Ja chciałbym podziękować za ludzi, których tu poznałam. Podczas inkubacji powstało między nami pewne poczucie przynależności, które jest bardzo ważne dla każdej i każdego z nas – dodała Katarzyna Antczak wolontariuszka Ladies that UX, wspierająca zespół Pacjenci Pacjentom.
Przed zespołami kolejne wyzwania, w których wspierać będą ich mentorzy programu – specjaliści od technologii, produktu, a także marketingu i sprzedaży. Jesteśmy gotowi. Teraz mamy nową siłę i nową energię. To jest genialne – mówi Anna Żórawska koordynatorka projektu Znajdź: pętla indukcyjna.
Gratulujemy wszystkim zespołom biorącym udział w procesie inkubacji Funduszu, a laureatom życzymy powodzenia w dalszej pracy nad swoimi pomysłami. Wierzymy, że już wkrótce będą niosły realną pomoc pacjentom i osobom z niedosłuchem.
Sektor 3.0 to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego realizację powierzono specjalistom z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program inkubacyjny Funduszu Sektora 3.0 wspierają partnerzy Orange, Netguru, Google for Startups, Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji, Ladies that UX oraz gerere.
Źródło: Sektor 3.0