Zmienne prawo o zgromadzeniach publicznych. Poznaj z PORADNIK.NGO.PL
Prawo dotyczące zgromadzeń publicznych zmienia się w Polsce często. Już samo to powoduje problemy. Jednak największe kontrowersje rodzi teraz kształt obowiązującej regulacji. W przeddzień listopadowych manifestacji przypominamy o zasadach ich organizowania.
To właśnie w listopadzie przypominamy najczęściej o zgromadzeniach. Najburzliwsze manifestacje ostatniej dekady organizowanie w kolejne rocznice odzyskania niepodległości, często stawały się impulsem do nowelizacji przepisów.
Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych.
Takie zgromadzenia zgłaszamy najczęściej do organu gminy.
Jeśli w sferze publicznej wydarzy się coś „nagłego i niemożliwego do wcześniejszego przewidzenia”, obywatele mogą zorganizować zgromadzenie spontaniczne i nie muszą tego nikomu zgłaszać. To nowe prawo, którego od lat domagały się organizacje pozarządowe. W 2015 roku wprowadziła je właśnie nowa ustawa.
Ustawa z 2015 r. nie była doskonała, ale oceniano ją jako krok w dobrą stronę (po wcześniejszych, wieloletnich kontrowersjach wokół prawa zgromadzeń). W 2016 r. – zaledwie po roku obowiązywania nowych przepisów – nastąpiła recydywa złego prawa. Pojawiły się zgromadzenia cykliczne.
Regulacje skonstruowano tak, żeby organizatorzy zgromadzeń cyklicznych mieli większe prawa niż organizatorzy pozostałych zgromadzeń. Wprowadzono też przepisy poważnie ograniczające prawo kontrmanifestowania.
Wolność zgromadzeń to jedna z podstawowych i najważniejszych wolności człowieka w demokratycznym państwie. Jest konieczna dla uczestniczenia przez obywateli w życiu politycznym i jest jednym z podstawowych narzędzi wywierania legalnego wpływu na decyzje władz. W tej chwili, po zmianie prawa, która nastąpiła na przełomie 2016 i 2017 r., ta wolność jest w Polsce przedmiotem obaw NGO (i nie tylko). Organizacje przyglądają się temu, w jaki sposób wolność zgromadzeń jest faktycznie realizowana. Do tego też potrzebna jest znajomość prawa - nawet tego niedoskonałego.
ZGROMADZENIA PUBLICZNE w poradnik.ngo.pl
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)