Organizacje się zmieniają. Zmiany to nie tylko świeże pomysły i działania, ale również ruchy bardziej formalne. Możemy wybrać nowy zarząd, zmienić siedzibę, wpisać do statutu nowe cele. Jak takich zmian dokonać zgodnie z prawem, podpowiada PORADNIK.NGO.PL.
Większość organizacji pozarządowych (z wyjątkiem m.in. stowarzyszeń sportowych i stowarzyszeń zwykłych) rozpoczyna swoją przygodę z III sektorem od uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednak wpis dokonywany jest nie tylko wtedy, gdy organizacja powstaje (rejestruje się po raz pierwszy i uzyskuje osobowość prawną). Kontakty z KRS będą towarzyszyły fundacjom i stowarzyszeniom przez cały okres ich działalności, aż do jej zakończenia. Szczególnie tym, które się zmieniają.
Jakie zmiany zgłaszamy do Krajowego Rejestru Sądowego
Podstawowe ramy zmian zawiera statut
Organizacje często pytają o to, jak dokonać różnych zmian w organizacji. Szczególną ostrożność wykazują w przypadku zmian dotyczących ludzi – np. zmian na stanowisku prezesa, członka zarządu, komisji rewizyjnej. Obawiają się, że obowiązujące prawo nakłada w tym zakresie konkretne ograniczenia. Może się jednak okazać, że w praktyce najwięcej pułapek zawiera… nasz statut. To statut musi określić procedury wyboru na poszczególne funkcje czy kształt organów.
zobacz koniecznie:
Statut – jaką rolę pełni, jak go zmienić?
Opłaty w KRS – zmian wiele, opłata jedna
Wniosek o wpis do rejestru, również opisane tu wnioski ze zgłoszeniem zmian, powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu.
Dokonując zmian i zgłaszając je do Krajowego Rejestru Sądowego organizacja pozarządowa ponosi opłatę. Czy zmiana jest jedna, czy zmian jest kilka, opłata jest ta sama. Jej wysokość zależy za to od formy organizacji i od tego, czy prowadzi ona działalność gospodarczą. Np. opłata w przypadku fundacji to 250 zł (jeśli fundacja ma zarejestrowaną działalność gospodarczą) lub 150 zł (bez działalności).
Nie zostaniemy natomiast zwolnieni z opłaty (100 zł) za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, jeżeli mamy wpis w rejestrze przedsiębiorców.
Za co się płaci przy zgłaszaniu zmian do KRS w przypadku już zarejestrowanej organizacji?
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)