Od nowego roku w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej wiele się zmieni. System funkcjonuje od 2016 r. To pierwsza tak duża korekta systemu.
Ustawa o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz niektórych innych ustaw była projektem prezydenckim, który wpłynął do Sejmu w połowie 2017 r. Posłowie przyjęli propozycje w czerwcu 2018 r. Prezydent podpisał ustawę 30 lipca.
Zmiany, które wejdą w życie na początku 2019 r., poszerzają krąg uprawnionych do nieodpłatnej pomocy oraz rodzaje udzielanego wsparcia. W ustawie wyróżnione zostaje poradnictwo obywatelskie, będące domeną organizacji pozarządowych.
System nieodpłatnej pomocy prawnej działa w Polsce od 2016 r. Pierwotnie zaplanowany bez udziału NGO-sów, ostatecznie starał się uwzględniać ich rolę w świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa. Na starcie systemu organizacje pozarządowe nie były zadowolone, ale wzięły udział w konkursach na obsługę punktów pomocy. Nowelizacja, która po trzech latach poprawia koncepcję, w założeniu miała odpowiedzieć m.in. na zastrzeżenia NGO-sów, ale też na postulaty bezpośrednich organizatorów systemu pomocy - samorządu powiatowego.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (wiadomosci.ngo.pl)