– Nie zamierzam forsować projektu ustawy bez szans jej przeprowadzenia – powiedział prezydent Bronisław Komorowski o projekcie ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w działaniach samorządu.
Projekt ustawy i jej wpływ na funkcjonowanie samorządów był jednym z tematów poruszanych podczas Forum Debaty Publicznej „Samorządność filarem kapitału społecznego” zorganizowanego w Pałacu Prezydenckim. Projekt przewidywał m.in. wprowadzenie do samorządów takich instytucji jak interpelacja obywatelskie, konsultacje społeczne, obowiązkowe wysłuchanie publiczne czy obywatelska inicjatywa uchwałodawcza.
Negatywnie o projekcie wypowiedział się m.in. Związek Miast Polskich, który w swym stanowisku opublikowanym pod koniec stycznia 2012 stwierdza m.in., że ustawa w proponowanym kształcie ograniczy samodzielność społeczności lokalnych w organizowaniu zasad swego funkcjonowania, poprzez narzucenie ram formalno-proceduralnych. Zdaniem ZMP przyjęcie proponowanych przepisów zmusiłoby część samorządów, które wprowadziły już podobne rozwiązania do zmiany przyjętych procedur i metod, a nawet do rezygnacji z niektórych form, co „oznaczałoby zniweczenie części dorobku polskiej demokracji lokalnej”.
Podobne stanowisko wyrażali także przedstawiciele samorządów obecni na Forum Debaty Publicznej.
Prezydent Komorowski powiedział, że nie zamierza forsować projektu ustawy bez szans jej przeprowadzenia, chociaż jego zdaniem nie należy straszyć się wzajemnie skutkami zagwarantowania obywatelom większego wpływu na działalność samorządów.
– Można oczywiście z tego zrobić manifest polityczny i powiedzieć: proszę bardzo, to jest projekt, który wam obywatele daje realny wpływ na władzę publiczną, a inni chcą was tego pozbawić – mówił prezydent, dodając, że woli doprowadzić do rzeczywistej zmiany, rozkładając to na etapy.
Zapowiedział dalsze prace swej kancelarii nad projektem zmian w samorządach. Dodał, że chodzi o to, by znaleźć optymalne rozwiązania z punktu widzenia przede wszystkim obywateli i społeczności lokalnych, uwzględniając interes wójtów, burmistrzów i prezydentów.
Prezydencki minister Olgierd Dziekoński podkreślał, że projekt nie ma służyć zanegowaniu dotychczasowego funkcjonowania systemu samorządu terytorialnego, ale ma służyć wsparciu instytucji i obywateli na rzecz efektywnego dialogu.
Dodał, że szeroka dyskusja ma służyć wypracowaniu projektu, który będzie akceptowany jako pomoc w lepszym dialogowaniu na rzecz lokalnego rozwoju.
Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich uważa, że część zakwestionowanych przez ZMP rozwiązań mogłaby się znaleźć w poszczegółnych ustawach ustrojowych dotyczących działania samorządów w Polsce. Chodzi szczególnie o inicjatywę uchwałodawczą oraz konsultacje społeczne.
– Konsultacje już są prowadzone, ale chcemy obecne zapisy poszerzyć, w tym m. in. upoważnić organy wykonawcze do konsultowania projektów uchwał bądź przedsięwzięć, żeby to było wyraźnie napisane – powiedział Andrzej Porawski w rozmowie z ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl), Kancelaria Prezydenta