MARZEC: Działania rządu sprawiają, że Organizacje Pożytku Publicznego po raz kolejny mogą zderzyć się z problemem utraty wpływów z 1%. O ile poprzedni problem – dotyczący programów do PIT – po uporczywej walce udało się pokonać, o tyle obecny może stać się nie do rozwiązania przez organizacje.
Rząd już od stycznia 2017 roku planuje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tysięcy złotych. Sam zamysł nie jest zły – wręcz przeciwnie. Trzeba jednak pamiętać, że wskutek tego rozwiązania kwota pozyskiwana przez OPP w ramach 1% – jak wynika z wyliczeń – zmaleje co najmniej trzykrotnie. Jeżeli regulacje zostaną faktycznie wprowadzone od 1 stycznia 2017 roku, to może to być początek końca OPP.
Czy OPP przetrwają?
Rząd planuje również likwidację PIT od początku 2018 roku. Znów – zamysł jest godny pochwały. Pojawiają się jednak pytania: w jaki sposób podatnicy będą przekazywać 1% organizacjom pożytku publicznego, kiedy zniknie deklaracja PIT? Czy w ogóle będzie jakaś możliwość dokonania tego odpisu?
Nie chodzi więc o ocenę konkretnych rozwiązań, ale o to, czy rząd pamięta o OPP i ma pomysł na to, jak w nowej sytuacji rozwiązać kwestię przekazywania 1%? Póki co wygląda na to, że rząd zapomniał o organizacjach i o tym, że wpływy z 1% dla części z nich stanowią istotny zastrzyk środków. Czy rząd – likwidując PIT i podnosząc kwotę wolną od podatku – przygotował jednocześnie propozycję innego sposobu przekazywania 1% lub też finansowania organizacji pożytku publicznego z budżetu? To pytania, które trzeba zadać i na które rząd powinien odpowiedzieć. Jeżeli tego pomysłu nie ma, może się okazać, że wiele z ośmiu tysięcy OPP nie przetrwa.
Rząd powinien usłyszeć OPP
Wiele z nich dzięki 1% rozwinęło skrzydła. Organizacje budują ośrodki, rozwijają swoją bazę i działalność. Niekiedy zaciągają kredyty. Osobiście znam organizacje, które zaciągnęły wielomilionowe kredyty na budowę ośrodków rehabilitacyjnych, integracyjnych czy sportowych, zakładając, że będą je spłacać również dzięki wpływom z 1%. W przypadku problemów ze spłatą banki nie zadowolą się argumentem, że to zmiany wprowadzone przez rząd przyczyniły się do braku pieniędzy.
Warto zadbać o to, by nie wylać dziecka z kąpielą. Jeżeli wskutek działań rządu – korzystnych dla pewnych grup społecznych – ucierpieć mają inne grupy, to nie powinniśmy się na to niemo godzić. Rząd już teraz powinien usłyszeć nasz głos.
Czym żyje III sektor w Polsce? Jakie problemy mają polskie NGO? Jakie wyzwania przed nim stoją. Przeczytaj debaty, komentarze i opinie. Wypowiedz się! Odwiedź serwis opinie.ngo.pl.
Czy rząd – likwidując PIT i podnosząc kwotę wolną od podatku – przygotował propozycję innego sposobu przekazywania 1% lub finansowania OPP z budżetu?