Nowe nazwy, organizacja pracy, zadania i nowe możliwości realnego rozwiązywania społecznych problemów w Warszawie. Od stycznia 2018 roku wchodzą w życie zmienione zasady działania stołecznych komisji dialogu społecznego. Zobacz jakie!
Program współpracy m.st. Warszawy w 2018 roku z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie uchwalony w październiku przez Radę m.st. Warszawy wprowadza sporo zmian w działalności komisji dialogu społecznego.
Są one efektem wprowadzania rekomendacji zawartych w raporcie podsumowującym proces „Miasto w dialogu z trzecim sektorem”, którego celem było zaproponowanie zmian w warszawskiej strukturze dialogu społecznego, aby był on bardziej efektywny. To część działań uwzględnionych w Programie rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych do roku 2020.
Co się zmieni od stycznia 2018 r. w warszawskich komisjach dialogu społecznego?
Zmiana nazwy KDS na BKDS
Poszerzony skład
Do tej pory była to praktyka stosowana przede wszystkim w DKDS-ach, gdzie przedstawiciele instytucji miejskich uczestniczyli w pracach nieoficjalnie, lecz dzięki partnerskiemu podejściu oraganizacji i miasta ich głos był uwzględniany. Od nadchodzącego roku mogą oni oficjalnie być członkami komisji, zachowując swój doradczy głos (bez prawa udziału w głosowaniach).
Przygotowanie rocznych planów pracy
Przygotowanie projektu planu pracy pozwoli nie tylko określić kierunek działań komisji, ale także dać organizacjom członkowskim poczucie realizacji konkretnych założeń prowadzących do określonego celu. Posiedzenia komisji nie będą wtedy jedynie spotkaniami służącymi podtrzymywaniu status quo, ale będą obejmować plan realnego włączania się w rozwiązywania problemów społecznych w Warszawie.
Dwuletnia kadencja władz KDS-ów
Ogłoszony wiosną 2017 roku raport „Miasto w dialogu z trzecim sektorem” podsumowywał: „Roczna kadencja prezydiów KDS-ów jest za krótka, by efektywnie działać. Nowo wybrani członkowie prezydium potrzebują więcej czasu, by zacząć sprawnie zarządzać pracą ciała dialogu – wdrożyć się w swoje obowiązki, poznać i wypracować metody pracy”. Od 2018 roku kadencje prezydiów zarówno BKDS-ów, jak i DKDS-ów są więc dwuletnie, aby prezydia (szczególnie chodzi o ich nowych członków) miały możliwość nie tylko wdrożyć się w swoją pracę, ale też wprowadzać realne zmiany w dotychczasowych działaniach czy zrealizować zakładane cele i plan pracy.
Weryfikacja listy członków
Łatwy dostęp do informacji o KDS-ach
Do tej pory Program współpracy wskazywał, że wśród dokumentów dotyczących poszczególnych KDS-ów (zarówno BKDS-ów, jak i DKDS-ów) na stronie Miasta powinny znaleźć się informacje o miejscu i terminie nadchodzących posiedzeń, sprawozdania z poszczególnych posiedzeń oraz sprawozdania roczne. Nie było wytycznych dotyczących zamieszczania chociażby informacji o składzie KDS-ów czy danych kontaktowych do poszczególnych prezydiów. Do tej pory zdarza się, że na stronach poświęconych konkretnym komisjom brakuje aktualnych danych o ich działalności. Taka praktyka nie sprzyja ani transparentności działalności komisji, ani nie pomaga nowym podmiotom potencjalnie zainteresowanym dołączeniem do komisji, w pozyskiwaniu informacji o ich dotychczasowych pracach.
Od 2018 roku KDS-y są wiec zobowiązane do zamieszczenia na stronie internetowej Miasta:
-
regulamin pracy oraz zarys rocznego planu pracy;
-
aktualną informację o przewodniczącym i prezydium wraz z danymi kontaktowymi oraz aktualną listę organizacji pozarządowych i jednostek organizacyjnych;
-
informacji o miejscu i terminie kolejnych posiedzeń (na co najmniej siedem dni przed terminem spotkania);
-
sprawozdań ze swoich posiedzeń, zawierających główne ustalenia i wyniki głosowań (w terminie nie dłuższym niż miesiąc od odbycia spotkania);
-
roczne sprawozdania z prac KDS-ów.
Nowe zadanie – spotkania z mieszkańcami
W programie współpracy na 2018 roku to zadanie objęło oba typy komisji zakładając, że KDS-y „realizując swoje zadania mogą: określać potrzeby społeczne, sposoby ich zaspokajania oraz animować i utrzymywać kontakty z mieszkańcami np.: poprzez organizowanie otwartych spotkań”.
Spotkania w biurach i dzielnicach
Możliwości rozwiązania komisji
KDS może ulec rozwiązaniu, gdy podejmie uchwałę o samorozwiązaniu. Decyzję taką może podjąć także Pełnomocnik Prezydenta ds. współpracy z organizacjami w sytuacji, gdy:
-
KDS nie spotka się w ciągu dwóch miesięcy w przypadku BKDS oraz trzech miesięcy w przypadku DKDS (z wyłączeniem okresu wakacyjnego od 1 lipca do 31 sierpnia 2018 roku),
-
KDS nie przekazuje przez okres trzech miesięcy informacji o swoich działaniach do zamieszczenia na stronie Miasta,
-
KDS nie dostarczy sprawozdania z działalności za dany rok kalendarzowy do 30 czerwca 2019 roku,
-
strona pozarządowa nie przestrzega zasad określonych w § 4 programu współpracy (chodzi zasadę pomocniczości, zasadę suwerenności stron, zasadę partnerstwa, zasadę efektywności, zasadę uczciwej konkurencji, zasadę jawności, zasadę zrównoważonego rozwoju, zasadę równości szans).
Wówczas Pełnomocnik informuje pisemnie przewodniczącego konkretnego KDS-u oraz dyrektora biura lub burmistrza dzielnicy o możliwości rozwiązania danje komisji, podając przyczynę. KDS ma wtedy możliwość w ciągu 30 dni od daty pisma złożyć wyjaśnienia, jednak ostateczna decyzja jest podejmowana przez Pełnomocnika.
Tekst powstał na podstawie:
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23