Witold Klaus – prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej otrzymał w tym roku nagrodę Złotych Wachlarzy. Nagroda przyznawana jest przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniają się do stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez migracje, budowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania migracjami i wspierania integracji migrantów w Polsce.
Konkurs Złotych Wachlarzy stanowi część kampanii informacyjno-promocyjnej dążącej do podnoszenia świadomości społecznej na temat migracji oraz budowania pozytywnego wizerunku migrantów i ich wkładu w polską kulturę, gospodarkę i życie społeczne.
Złote Wachlarze 2018
W poniedziałek, 17 grudnia 2018 r., Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) po raz szósty przyznała nagrodę Złotych Wachlarzy osobom i instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniają się do stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez migracje, budowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania migracjami i wspierania integracji migrantów w Polsce.
Nagrody otrzymali:
Kategoria Osoba: dr hab. Witold Klaus
Prezes Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, dr habilitowany nauk prawnych, pracownik Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz badacz Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.
Statuetka Złotych Wachlarzy za wkład w budowanie dialogu i partnerstwa oraz wsparcia prawnego i instytucjonalnego migrantów i migrantek.
Kategoria Instytucja: Radio Tok FM
Radio TOK FM „Pierwsze Radio Informacyjne” - jest stacją w formacie „news & talk”, opiniotwórczym radiem „mówionym” - słowo stanowi około 90% programu. Nadaje obecnie w 23 obszarach miejskich.
Statuetka Złotych Wachlarzy za stworzenie przestrzeni do debaty na temat migracji.
Nagroda Publiczności: Michał Wysłocki
Prawnik, dyrektor Działu Prawa Imigracyjnego w firmie prawniczej Sadkowski i Wspólnicy, ekspert ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce.
Nagroda publiczności w uznaniu za działania promujące uregulowane migracje zarobkowe w sektorze biznesu.
Wyróżnienie Specjalne: Instytucja Rzecznik Praw Obywatelskich
Wyróżnienie Specjalne w uznaniu za konsekwentne działania na rzecz poszanowania praw migrantów.
Wśród nominowanych w tym roku znaleźli się także:
w kategorii osoba:
- Khedi Alieva – prezeska Fundacji Kobiety Wędrowne, radna Rady Imigrantów i Imigrantek, działającej przy Urzędzie miasta Gdańsk, działaczka i animatorka społeczna. Nominacja za działania na rzecz integracji migrantów i migrantek w lokalnych społecznościach.
- Anna Dąbrowska – prezeska Stowarzyszenia Homo Faber, członkini Grupy Wsparcia Integracji działającej przy Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, działaczka społeczna, animatorka kultury. Nominacja za przeciwdziałanie dyskryminacji i promocję tolerancji i otwartości wobec migrantów i migrantek.
w kategorii instytucja:
- Gmina Kraków – za program „Otwarty Kraków”
- Gmina Wrocław – za realizację Strategii Dialogu Międzykulturowego
- Stowarzyszenie Interwencji Prawnej – za konsekwentne zaangażowanie we wsparcie prawne i instytucjonalne migrantów i migrantek.
Zobacz transmisję z Gali Złotych Wachlarzy 2018
Dlaczego powstał Konkurs Złote Wachlarze?
Ludzka mobilność stała się jedną z charakterystycznych cech współczesnych społeczeństw. Ponad 257 milionów ludzi na świecie to migranci. Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 wyraźnie podkreśla pozytywny wpływ migracji na rozwój społeczno-gospodarczy. Odpowiednio zarządzane migracje przynoszą korzyści migrantom, krajom i społeczeństwom.
Migracje to wachlarz ludzkich doświadczeń życiowych wyborów, zysków i strat związanych z migracją. To także wachlarz wyzwań, związanych chociażby z integracją imigrantów, oraz wachlarz korzyści ekonomicznych, społecznych czy kulturalnych.
Liczba imigrantów w Polsce stale rośnie. W polskich firmach przybywa cudzoziemskich pracowników, a na uczelniach zagranicznych studentów. Jak promować uporządkowane migracje, z poszanowaniem praw człowieka? Jak w pełni wykorzystać potencjał, jaki niosą ze sobą migranci i sprostać wyzwaniom związanym z integracją migrantów ze społeczeństwem polskim? Przede wszystkim poprzez podejmowanie szerokiego wachlarza działań służących tworzeniu legalnych kanałów migracyjnych, odpowiedniemu przygotowaniu instytucji i społeczeństwa do przyjęcia migrantów, jak również wspieraniu samych migrantów w przystosowaniu się do życia w nowym kraju i nowej kulturze.
Konkurs Złote Wachlarze powstał po to, aby uhonorować tych, którzy takie działania w Polsce już podejmują i tym samym przyczyniają się do budowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania migracjami.
Źródło: Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji IOM