Złe strony. Niepełnosprawni wystawiają oceny serwisom administracji rządowej
(PAP) Niespełna 30 proc. serwisów internetowych administracji publicznej spełnia wymogi dostępności dla osób z niepełnosprawnościami - wynika z raportu Fundacji Widzialni.
Postęp jest, ale w dalszym ciągu niewystarczający – mówi PAP wiceprezes fundacji Przemysław Marcinkowski.
Fundacja Widzialni bada dostępność dla osób z niepełnosprawności serwisów internetowych w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem serwisów administracji publicznej. Od 2013 r. publikuje na ten temat raporty.
W raporcie z 2016 r. przebadane zostały serwisy najważniejszych osób i instytucji, ministerstw, a także innych instytucji publicznych. Analizy opierały się na badaniach eksperckich, opinii konsultantów z niepełnosprawnościami: osób niedowidzących, niewidomych i niesłyszących.
Jak wynika z opublikowanego w środę raportu, w stosunku do zeszłego roku dostępność serwisów administracji publicznej wzrosła o ponad 10 proc. W 2015 r. wynosiła 12,8 proc. zaś w 2016 r. – 22,9 proc.
– Postęp jest, ale w dalszym ciągu troszeczkę niewystarczający. Zadawalające jest to, iż widać intensywne ruchy idące od góry, głównie od stron ministerialnych, w których dostępność wdrażana jest systemowo. Współpraca ze specjalistami przynosi pozytywne efekty, które pozwalają zaplanować wdrażanie dostępności. I te serwisy, który współpracowały ze specjalistami, są bardzo wysoko w naszym raporcie – powiedział PAP Marcinkowski.
Tegoroczny raport jest pierwszym, który opisuje stan dostępności stron www administracji publicznej w Polsce po wejściu w życie przepisów zobowiązujących instytucje państwowe do posiadania serwisów internetowych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
W raporcie wskazano, że znaczny postęp dotyczy strony www resortu rolnictwa i rozwoju wsi, który w raporcie został wyróżniony oceną bardzo dobrą.
Ponadto wskazano, że dbałością o potrzeby osób niepełnosprawnych a także znajomością standardów związanych z dostępnością stron dla osób niepełnosprawnych, wykazały się Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Te ministerstwa otrzymały w raporcie ocenę dobrą.
Jednak – jak podkreślono – nadal ponad 70 proc. stron www pozostaje niedostępnych dla osób z niepełnosprawnościami. "Są to strony niepozwalające na pełnoprawny dostęp do informacji wszystkim obywatelom, które generować mogą wykluczenie społeczne oraz dyskryminację" – zaznaczono w raporcie.
Ocenę niedostateczną – jeśli chodzi o dostępność swoich serwisów dla osób z niepełnosprawnościami – otrzymały: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwo Energii, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
wk/pap/serwis samorzadowy
Źródło: Serwis Samorządowy PAP