Wspólne gotowanie zupy grzybowej, spotkania przy stole, warsztaty dla dzieci i dorosłych, energetyczne koncerty i ice show na żywo - to tylko wybrane inicjatywy, w których można było uczestniczyć w ubiegły weekend na ulicy Ząbkowskiej.
W piątek i sobotę, 6 i 7 stycznia, ulica Ząbkowska w Warszawie po raz pierwszy zimą została zamknięta dla ruchu drogowego i otwarta na mieszkańców. Wydarzenie było okazją, by spotkać się i w ten nietypowy sposób rozkoszować czasem świąt, zwłaszcza między kończącymi się właśnie Bożym Narodzeniem i Chanuką, a początkiem obchodów prawosławnych i greckokatolickich.
Pomimo mrozu, w rozstawionym wzdłuż ulicy namiocie rozbrzmiał koncert pt.: „Wschód – Zachód: Przystanek Praga”, nawiązujący do wielokulturowości warszawskiej Pragi teraz i w przeszłości, do jej otwartości na różnorodne kultury oraz do jej gwarności ulicznej i artystycznej. Wystąpili - Fantazio (Francja / Włochy /Węgry) i Nagual (Białoruś).
Tego samego dnia mieszkańcy ugotowali wspólnie wielki gar zupy grzybowej, a Jan Kubicki stworzył z lodu “Praską Syrenkę”. Jego pracę można było oglądać na żywo przez kilka godzin. Odbyła się Giełda Niechcianych Prezentów, warsztaty dla dzieci i dorosłych, literacki slam, spotkania przy stole, a na wydarzenia zapraszali mieszkańców Kolędnicy. W tygodniu poprzedzającym finał odbyły się spotkania z artystami, a także wernisaż wystawy ikon Michała Piekarskiego połączony z warsztatem ich pisania i koncertem pieśni prawosławnych.
Zimowa edycja jest kontynuacją odbywającego się od dwóch lat letniego festiwalu Otwarta Ząbkowska. Organizatorami zimowej edycji są: Teatr Powszechny, Stowarzyszenie Hokuspokus, Fundacja Zmiana, Stowarzyszenie Warszawskie Bractwo Bartne oraz Stowarzyszenie My. Wydarzenie jest organizowane w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m. st. Warszawy.
Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji?
Program rewitalizacji wpływa na rozwój prawej strony Warszawy na wielu płaszczyznach. Są to inwestycje w nowe budynki oraz poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Z drugiej strony - zaproponowane zmiany umożliwią rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integrację i wsparcie mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Jesienią otworzyliśmy Centrum Kreatywności Targowa, w pierwszych dniach grudnia - Centrum Młodych przy Inżynierskiej. Warszawa przeznaczy na program rewitalizacji 1,4 mld zł.
Źródło: inf. nadesłana