Ziemia Lubawska z młodzieżowym potencjałem
Dla wielu młodych ludzi wieś wydaje się być miejscem nudnym i zacofanym. Pora złamać ten stereotyp! Aktywiści z regionu Ziemi Lubawskiej są najlepszym przykładem na to, że obszary wiejskie posiadają ogromne możliwości rozwoju na wielu płaszczyznach: agroturystyka, regionalna żywność, kultura folklorystyczna oraz przede wszystkim integracja społeczna i aktywizacja mieszkańców.
Było ściernisko, jest San Francisco
Lokalna Grupa Działania Ziemia Lubawska (LGD) powstała na fundamentach innego podmiotu. Realizuje ona program „Leader” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), budując trójsektorowe partnerstwo na rzecz rozwoju wsi z obszaru Ziemi Lubawskiej (w skład wchodzi 8 gmin wiejskich). Lokalna Strategia Rozwoju – podstawa działalności – została wypracowana wspólnie z mieszkańcami. – Naszym zadaniem jest wspieranie aktywności mieszkańców oraz zdrowego stylu życia przez promowanie różnych form aktywności – mówi wiceprezes LGD Kamila Kulpa.
W poszukiwaniu liderów
Nie sposób dokładnie opisać wszystkich działań realizowanych przez LGD. Z czystym sumieniem można przyznać, że są oni przykładem do naśladowania dla innych tego typu organizacji. Jeden z pierwszych projektów „Tu na razie jest ściernisko” został doceniony i wpisany do katalogu dobrych praktyk programu EQUAL. Założeniem projektu była praca u podstaw. Należało odszukać wśród społeczności lokalnej „perełek”, które w przyszłości staną się lokalnymi animatorami, rozbudzającymi w mieszkańcach potrzebę aktywności. Pierwsi aktywiści mieli możliwość uczestnictwa w różnorodnych warsztatach: teatralno-tanecznych, komunikacji interpersonalnej, gry na bębnie i lokalnej animacji. Mieli też szansę nauczyć się, jak tworzyć własny projekt.
W celu ożywienia turystyki powstał projekt „Młodzi Globtroterzy. Lokalni liderzy rynku turystyki lokalnej”. Odbyły się szkolenia przyrodnicze, turystyczne i agroturystyczne oraz warsztaty praktyczne w formie rajdów pieszo-rowerowych i krajoznawczych spływów kajakowych. Uczestniczyli w nich liderzy działający na rzecz rozwoju obszaru LGD Ziemi Lubawskiej, w tym młodzież zainteresowana taką tematyką i myśląca o związaniu swojej kariery zawodowej z turystyką.
LGD prowadzi też Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Zadaniem Centrum jest wspieranie innych organizacji i grup nieformalnych. Pracownicy informują o możliwościach działania, promują organizacje, doradzają, organizują szkolenia i wyjazdy integracyjne.
Młodzież w akcji!
Wiele miejsca w działaniach LGD zajmują dzieci i młodzież. Główne kierunki działań to edukacja młodych liderów i animatorów, a także rozwój osobisty i kulturowy. Zajęcia prowadzone są we współpracy ze świetlicami wiejskimi, szkołami i innymi instytucjami. W odpowiedzi na potrzeby młodzieży powstał projekt „Młodzież w akcji – młodzieżowa szkoła liderów i animatorów”. Wszystkie zajęcia miały charakter praktyczny i warsztatowy.
W ramach innego projektu – „Temida spod wiejskiej strzechy” – uczniowie gimnazjum poszerzyli swoją wiedzę o tematy związane z prawem. Odbyły się zajęcia z podstaw prawa: praw człowieka i obywatela, zasad równości szans i praw konsumenckich. Po części teoretycznej uczestnicy projektu spotkali się z adwokatem, notariuszem, komornikiem sądowym i sędzią sądu rejonowego oraz uczestniczyli w rozprawach sądowych. Każdy uczestnik sprawował dyżur w utworzonym w ramach projektu punkcie konsultacyjnym dla organizacji pozarządowych.
Miejsce inicjatyw pozytywnych
W LGD każdy znajdzie coś dla siebie: kobiety mogą się poznać i nauczyć jak aktywizować mieszkańców; lubiący się śmiać mogą wziąć udział w Przeglądzie Kabaretów „HIHIHAHA”, a dla osób lubiących dobrze zjeść, LGD organizuje konkurs kulinarny „Kuchnia Ziemi Lubawskiej”.
Jednak dla większości LGD Ziemia Lubawska jest znana jako Kacze Bagno – Miejsce Inicjatyw Pozytywnych. Jakie to miejsce? Trudno to określić w słowach, jednak gdyby miał je określać jeden przymiotnik byłby nim słowo: magiczne. Podczas rozmów z osobami, które odwiedziły Kacze Bagno, a wśród nich jest wiele członków Sieci ATOMY, to słowo pojawia się najczęściej. Mówi się o wyjątkowej atmosferze, innowacyjnych metodach pracy i niesamowitych gospodarzach, którzy w każdym wzbudzą chęci rozwoju.
ATOMY wspierają pracowników młodzieżowych
Obecnie organizacja większość czasu poświęca wspieraniu pracowników młodzieżowych. Bardzo przyczyniła się do tego Szkoła Coachów Młodzieżowych, którą LGD organizowało w ramach projektu „ATOMY w sieci”. – Chcemy ulepszać działalność Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, który prowadzimy przy LGD, rozwijać wolontariat młodzieżowy i skupić się na konkretnych narzędziach wsparcia młodzieży, wykorzystując do tego kontakty, wsparcie i wiedzę ATOMów – przyznaje Kamila Kulpa. – Do ATOMów dołączyliśmy po to, by nasza młodzież mogła korzystać z bogatej oferty szkoleń i warsztatów. Chcemy, by miała ona możliwość nauki i rozwijania nie tylko zainteresowań, ale także predyspozycji do aktywnego działania – dodaje.
Kacze Bagno było miejscem wielu szkoleń, spotkań i zlotów w ramach Sieci ATOMy. Jak wyjątkowe jest to miejsce? Wystarczy zapytać dowolnego uczestnika organizowanych tam przedsięwzięć.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa