Zielone miejsce na odpoczynek. Nasz Ogród Społeczny na osiedlu Szwoleżerów
Po kwietniowym otwarciu Ogrodu Społecznego w Gorzowie Wielkopolskim, zespół Green Cross Poland zawita do warszawskiego Śródmieścia. Nadszedł czas na bliższe zapoznanie się z mieszkańcami i na pierwsze, wspólne zagospodarowanie terenu przy ul. Czerniakowskiej 159. Start: 28 maja o godzinie 11:00!
Pobliskie Łazienki Królewskie wpisują Szwoleżerów w zieloną, zadbaną część Warszawy. Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej, którzy zgłosili się do Green Cross Poland z prośbą o wsparcie, chcą zazielenić tą część osiedla, w której dominują asfaltowe place.
Mieszkańcom trudno jest odpocząć w takiej przestrzeni, ponieważ brakuje w tym miejscu kolorów, czegoś co przykuwa wzrok, ale i powoduje kiełkowanie relacji międzyludzkich.
W zamyśle mieszkańców nowoczesna aranżacja przestrzeni przy Czerniakowskiej 159 będzie pełnić funkcję wypoczynkową. Pomalowane na biało, wykonane z drewna lub materiałów recyklingowych pojemniki na rośliny ozdobne i zioła będą korespondowały z kolorem elewacji budynków mieszkalnych. Na osiedlu znajduje się wysoki, szary betonowy mur. Inicjatorzy ogrodu chcą go wykorzystać jako swego rodzaju podpórkę pod bluszcz lub groszek ozdobny.
Otwarcie ogrodu 28 maja nie będzie finiszem wspólnych działań. Wszyscy uczestnicy projektu zobowiązali się do dalszych prac w ogrodzie i realizacji kolejnych zadań.
Bardzo cieszy fakt, że warszawscy uczestnicy projektu sami wychodzą z inicjatywą i starają się pozyskiwać środki finansowe i pakiety rzeczowe z różnych źródeł. Dzięki temu pobliski plac zabaw zostanie wzbogacony o dodatkowe wyposażenie. A z myślą o przyrodzie, w konarach klonów będzie można znaleźć domki dla ptaków i owadów.
W lokalną inicjatywę związaną z powstaniem ogrodu włączyły się władze miasta, a także Spółdzielnia Mieszkaniowa Szwoleżerów.
– Wdrażanie ogrodów społecznych wymaga uwzględnienia otoczenia prawnego na wielu płaszczyznach. Do najistotniejszych zaliczyć należy ramy prawne, w jakich funkcjonować będzie sama społeczność lokalna, czy też zapewnienie tytułu prawnego do gruntu pod ogród. Nie można również zapominać o relacjach z władzami lokalnymi, czy też o kwestii odpowiedzialności za podejmowane działania w relacji z osobami trzecimi – tłumaczy Maciej Szambelańczyk, radca prawny Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.
Na sam pomysł, żeby odezwać się do Green Cross Poland wpadła Maria Żabnicka – na osiedlu mieszka od 1972 roku. „Nasze osiedle położone jest w wyjątkowo pięknej okolicy. Założeniem pani architekt Haliny Skibniewskiej było połączenie bloków mieszkalnych z urokiem zieleni. Takich kasztanowców, jakie są u nas nie ma nigdzie. Teraz mamy już XXI wiek. Bloki są już stare, a przez remont związany z ich ociepleniem straciliśmy przepiękne ściany z bluszczu. Zależy nam na miejscu, gdzie będziemy mogli spotykać się z sąsiadami. A najbardziej chodzi nam o dzieci. Ważne jest, żeby nauczyć ich szacunku do przyrody”.
Na każdego mieszkańca Warszawy przypada 70 m² zieleni. Nie jest to zły wynik jak na europejską stolicę. Oprócz lokalnych społeczności i władz miasta, inwestorzy z branży nieruchomości również dostrzegają konieczność wzbogacania okolicznych terenów o piękną zieleń. Powstają nowe skwery, zielone rabaty i ogrody. A wszystko po to, by mimo że w mieście być bliżej natury.
Pierwszy warszawski ogród powstaje w ramach akcji „Nasz ogród społeczny”, której inicjatorem i opiekunem jest Green Cross Poland. Realizowany przez organizację pionierski ogólnopolski program grantów wspiera mieszkańców we wspólnym tworzeniu ogrodów, warzywników i zielonych rabat.
– Cieszymy się, że po inauguracji ogrodów społecznych w Rudzie Śląskiej, Gdańsku i Gorzowie Wielkopolskim do kampanii dołączyła Warszawa. Mieszkańcy Osiedla Szwoleżerów udowadniają, że ożywianie przestrzeni miejskich i nadawanie im nowych funkcji, oprócz większego zaangażowania się miejscowych społeczności w sprawy swojej „małej ojczyzny”, buduje również dialog z jednostką zarządzającą terenem. Władze Spółdzielni Mieszkaniowej Szwoleżerów od razu pozytywnie odpowiedziały na inicjatywę mieszkańców – opowiada Donata Kałużna, dyrektor operacyjny Green Cross Poland.
– Życie w mieście, wśród spalin i ciągłego hałasu, bez dostępu do zieleni byłoby niezwykle uciążliwe. Rośliny w mieście pełnią funkcję ozdobną – taka była pierwotna przyczyna ich uprawy na terenach miejskich – ale to tylko jedna z licznych korzyści, które daje ludziom ich sąsiedztwo. Gdy dodamy do tego tereny wodne, parki, miejskie pasieki, zielone dachy i ściany oraz inteligentne systemy oszczędzania energii i zarządzania wodą deszczową – miejskie życie zacznie przypominać raj. A co najważniejsze: by do tego doprowadzić nie trzeba kończyć żadnych dodatkowych studiów – wystarczy trochę wyobraźni, otwartości i kreatywności. Każdy dziś może zostać inżynierem zielonego miasta – przekonuje Grzegorz Młynarski, socjolog, Sociopolis Pracownia Miejskich Transformacji.
Po pierwszych sukcesach programu „Nasz Ogród Społeczny”, w tym roku zostanie otwartych około dwudziestu ogrodów społecznych w całej Polsce. Wszystkie tego rodzaju inicjatywy są przedstawiane na stronie internetowej kampanii Green Cross Poland.
– Ideą tworzenia ogrodów społecznych, Green Cross Poland zapoczątkowała zmiany w małych ojczyznach, jakim są osiedla. Mimo, iż jej działania koncentrują się na aspekcie ogrodnictwa oraz ekologii, tak naprawdę efekty wspólnego zakładania ogrodów sięgają głębiej, łącząc ludzi w różnym wieku i o odmiennych poglądach” – mówi Joanna Legutko, Członek Zarządu firmy W. Legutko. – Cieszę się, że nasze przedsiębiorstwo jest partnerem akcji Nasz Ogród Społeczny, bo razem nie tylko upiększamy krajobraz polskich miast. Przede wszystkim wnosimy dodatkowy element w relacje między uczestnikami kampanii i pokazujemy, iż ogrodnictwo to ciekawe hobby. Wierzę, że liczba zasianych roślin dorównuje ilości zawartych przyjaźni przy wspólnym zakładaniu ogrodu – dodaje.
Więcej informacji na:
Honorowy patronat nad programem objęli: Minister Środowiska oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju.
Radę Ekspertów stanowią:
prof. Mirosław Duchowski – dyrektor, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej;
prof. Anna Giza-Poleszczuk – prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej UW;
prof. Andrzej Mizgajski – członek zarządu Green Cross Poland;
Grzegorz Młynarski – socjolog, badacz, Socjopolis;
mec. Maciej Szambelańczyk – doradca, Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr; dr inż. Krzysztof Herman – Katedra Sztuki Krajobrazu, SGGW.
Kontakt dla mediów:
INFORMACJE DODATKOWE
Warsztaty strategiczne, debaty wysokiego szczebla, współpraca z polskimi i zagranicznymi partnerami to tylko niektóre z działań podejmowanych przez GCPL w zakresie trzech głównych kierunków aktywności: zielonej gospodarki, gospodarki wodnej oraz zielonych miast i gmin. Organizacja aktywnie uczestniczy w społecznych konsultacjach aktów prawnych i międzynarodowych strategii. Green Cross International został założony przez Michaiła Gorbaczowa w 1993 roku. Polski oddział Green Cross założyła Dominika Kulczyk.
Źródło: Green Cross Poland