Artykuł dotyczy historii DolSAR "ART" i jego działalności skierowanej na rzecz osób z doświadczeniem choroby psychicznej.
Zaczęło się od…
… marca 1995 roku. Wtedy to, z inicjatywy Anny Jędryczka-Hamera, powstał Wrocławski Ośrodek Rehabilitacji „ART” (WOR „ART”), którego działanie skupiało się na grupie Teatru Integracyjnego WOR „ART” oraz na edukowaniu osób pracujących z osobami chorymi psychicznie. Działania Wrocławskiego Ośrodka Rehabilitacji było na tyle efektywne, że w 1997 roku udało się pozyskać pierwszą dotację z funduszu przedakcesyjnego PHARE, na prowadzenie warsztatów edukacyjnych dla przyszłych ekspertów w zakresie pomocy osobom cierpiącym na dolegliwości psychiczne. Kolejnym krokiem było rozpoczęcie działalności pomocowej w Pracowni Rehabilitacyjno – Plastycznej SALON „ART” we Wrocławiu, w 1999 roku. Łącząc swoje siły i wierząc, że się uda, osoby chorujące, ich rodziny, wolontariusze i profesjonaliści w dziedzinie zdrowia, w październiku 2003 roku założyli Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji „ART”, czyli w skrócie DolSAR „ART”. Po tym, jak ze względów organizacyjnych WOR „ART” został zamknięty, utworzenie kolejnego stowarzyszenia było wręcz niezbędne, aby kontynuować działalność na rzecz osób z doświadczeniem choroby psychicznej.
Teatr jako metoda…
… pracy z uczestnikami zajęć. Działalność ośrodka „ART” skupia się na pomocy osobom niepełnosprawnym metodami związanymi ze sztuką. Głównymi elementami składowymi działalności ośrodka jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych oraz wypracowanie modelu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, w tym chorych psychicznie. Ponadto drugim istotnym celem DolSAR „ART” jest zmiana postaw społeczeństwa wobec osób niepełnosprawnych psychicznie. Prowadzone są zajęcia plastyczne i literackie, teatr integracyjny, jest też pracownia rehabilitacyjna. Ale to jeszcze nie wszystko. W grudniu 2008 roku Dolnośląskie Stowarzyszenie Aktywnej Rehabilitacji „ART”, uruchomiło Środowiskowy Dom Samopomocy. Po pewnym czasie od rozpoczęcia działalności udało się uzyskać nowy lokal, który został odremontowany i teraz gości swoich użytkowników przy ulicy Nowowiejskiej 20F we Wrocławiu. Lecz czym tak naprawdę jest taki Środowiskowy Dom Samopomocy?
Według ustawy…
… Środowiskowy Dom Samopomocy jest jednostką organizacyjną resortu pomocy społecznej działającą na zasadach zadania zleconego samorządom, fundacjom, stowarzyszeniom. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej określa m.in. sposób funkcjonowania środowiskowych domów samopomocy, standardy usług przez nich świadczonych oraz kwalifikacje osób świadczących usługi. Wyróżniamy trzy typy ŚDS-ów, które dzielą się w zależności od kategorii osób, dla których są przeznaczone. I tak mamy typ A – dla osób przewlekle psychicznie chorych, typ B – dla osób upośledzonych umysłowo oraz typ C dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Przyjmowanie uczestników następuje w drodze decyzji administracyjnej. Wniosek o skierowanie do domu na pobyt dzienny lub całodobowy składa się do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie. Do tego należy dołączyć zaświadczenie lekarskie, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa, o występujących zaburzeniach psychicznych oraz zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie. Potrzebne będzie też orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada.
Ośrodek pobytu dziennego…
… mieszczący się przy ulicy Nowowiejskiej 20F we Wrocławiu jest przeznaczony dla osób pełnoletnich z przewlekłymi zaburzeniami psychotycznymi, które mają poważne trudności w życiu codziennym. Uczestnikami zajęć mogą być osoby zameldowane we Wrocławiu. Środowiskowy Dom Samopomocy mieści się obecnie w lokalu o powierzchni ok. 190 m2 . Uczestnikom zajęć w domu jest zapewniony co najmniej jeden posiłek dziennie. Oprócz tego użytkownicy mają stały dostęp do kuchni, gdzie mogą samodzielnie przygotować zagwarantowane napoje. Uroczyste otwarcie nowej wyremontowanej placówki Środowiskowego Domu Samopomocy we Wrocławiu miało miejsce 13 września 2013 roku.
Ponadto przy Dolnośląskim Stowarzyszeniu Aktywnej Rehabilitacji „ART” nadal działa Teatr Integracyjny EUFORION, który z inicjatywy Anny Jędryczki - Hamery powstał w 1995 roku. Tworzą go osoby inicjujące zmiany postaw społecznych wobec specyficznej grupy osób niepełnosprawnych - osób z doświadczeniem choroby psychicznej.
Źródło: Informacja nadesłana