Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Ważą się dalsze losy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Jeszcze do 9 września każdy z nas – w imieniu własnym lub swojej organizacji, instytucji, grupy – może wpłynąć na decyzje Sejmu w tej sprawie, które zapadną na jego najbliższym posiedzeniu w dniach 9-11 września.
Na nadzwyczajnym spotkaniu, które odbyło się w dniu 2 września w Ministerstwie Zdrowia, doszło jedynie do przedstawienia wstępnych pomysłów rozwiązań, które satysfakcjonowałyby zarówno rząd, jak i stronę społeczną. Nie wiadomo, czy i w jaki sposób przełożą się one na prace Sejmu, które będą podjęte przed posiedzeniem i w trakcie posiedzenia w dniach 9 - 11 września.
Reklama
Na posiedzeniu tym odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o zdrowiu publicznym, której zapisy (artykuł 20, punkt 1 i 2) przekreślają kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP). Pełny porządek posiedzenia Sejmu RP znajduje się na stronie: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PorzadekObrad.xsp?documentId=F6A32EF17E76038BC1257E280046D655 (uwaga, może on podlegać zmianom!)
Co możesz zrobić przed 9 września?
Możesz zaangażować się w prace Sejmu:
- przekazać do Sejmu swój pisemny głos na temat NPOZP i projektu zastąpienia go ustawą o zdrowiu publicznym. Pismo można przesłać do Komisji Zdrowia na adres: kzdr@sejm.gov.pl. Jeśli dotrze do Komisji przed 9 września, jest jeszcze szansa na to, że zostanie przeczytane i uwzględnione przy przygotowywaniu poprawek. Na pewno będzie sygnałem Twojego zainteresowania.
- wziąć udział w posiedzeniu Sejmu decydującym o dalszych losach NPOZP. W tym celu trzeba zgłosić chęć uczestnictwa. W piśmie adresowanym do Komendanta Straży Marszałkowskiej, pana Akradiusza Koschalke, należy podać swoje imię, nazwisko, datę posiedzenia Sejmu oraz punkt w porządku obrad, który chcemy obserwować. Pismo należy przesłać w formacie PDF na adres: joanna.szczesniak@sejm.gov.pl najpóźniej na 24 godziny przed posiedzeniem (jeśli wybieramy się indywidualnie) lub najpóźniej 48 godzin przed posiedzeniem (jeśli wybieramy się na obrady grupowo).
Na posiedzenie sejmu zabierz ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Nie będzie niestety możliwości zabrania głosu w czasie obrad, ale osobista obecność da Ci większe możliwości poznania opinii innych uczestników i będzie miała silniejszy wydźwięk publiczny, niż słuchanie relacji w Internecie.
Niezależnie od tego, możesz oczywiście również:
- przekazać swój pisemny głos, opinię, stanowisko wybranej osobie, która z racji pełnionego urzędu lub indywidualnego autorytetu może mieć Twoim zdaniem wpływ na wprowadzane zmiany
- dowiedzieć się, jakie lokalne działania w tej sprawie są planowane w Twoim mieście, regionie i do nich dołączyć, lub sam takie działania zainicjować.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.