Zatrudnienie imigrantów - raport z badań
Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego zakończył kolejny etap realizacji projektu Pathways to Work: an Employment Upgrade Training Programme for Young Immigrants. Opublikowany został raport z badań przeprowadzonych w marcu bieżącego roku w sześciu krajach partnerskich: Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech oraz Grecji.
Ponad dwie piąte młodych imigrantów, którzy wzięli udział w badaniu w pięciu krajach uważa, że są obecnie zatrudnieni na stanowiskach, które nie odpowiadają ich kwalifikacjom.
Co ciekawe, raport stwierdza, że nie ma istotnej różnicy w doświadczeniach imigrantów we wszystkich krajach, dostrzegają oni podobne bariery.
Młodzi imigranci, którzy wzięli udział w badaniach określili niektóre napotykane przez nich bariery, jakimi są konkurencja, biurokracja, uznawanie kwalifikacji, indywidualne oczekiwania, umiejętności komunikacji oraz społeczne, jak również dostęp do informacji na temat praw pracowniczych. Zakres postrzegania poszczególnych barier zależy od wcześniejszych doświadczeń na krajowych i międzynarodowych rynkach pracy.
Wszyscy imigranci wyrazili chęć, potrzebę i zainteresowanie udziałem w szkoleniach. Stwierdzili również, że ich zdaniem odpowiednie szkolenie pomoże im w podnoszeniu poziomu zatrudnienia. Uczestnictwo w szkoleniach postrzegane jest jako sposób na rozwój ich kariery i utrzymania zatrudnienia.
Imigrantów udział wszystkie wyraziły potrzebę i zainteresowanie, programy szkoleniowe i stwierdziła, że ich zdaniem odpowiednie szkolenie pomoże im podnoszenie poziomu zatrudnienia. Uczestnicy szkolenia postrzegane jako proces kształcenia i jako sposób na rozwój ich kariery i utrzymania zatrudnienia.
Ankietowani wyrazili następujące opinie:
- 69 procent wyraziło zainteresowanie przystąpieniem do szkolenia w celu rozwoju kariery
- ponad połowa uczestników podejmowała szkolenia już wcześniej
- 70 procent ankietowanych to osoby pracujące, w tym 45 procent w pełnym wymiarze godzin.
Pobierz
-
Streszczenie raportu
pdf ・1.46 MB
Źródło: Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytet Szczeciński