Czy można zatrudnić członka zarządu stowarzyszenia w projekcie? Czy jest to zgodne z prawem? Kolejną wątpliwość rozwiewa Marcin Wojdat, Pełnomocnik ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Komentarz warszawa.ngo.pl
Podsumowując: członek zarządu lub innego organu organizacji może być jednocześnie pracownikiem lub współpracownikiem tej organizacji o ile praca, którą wykonuje w ramach umowy jest różna od pracy, którą wykonuje jako członek zarządu. Prawo o stowarzyszeniach zabrania bowiem, by członkowie zarządu stowarzyszenia byli wynagradzani za swą pracę w zarządzie (takie ograniczenie nie dotyczy fundacji).
Zatrudniając członka zarządu, warto zadbać, by umowa (o pracę, zlecenie czy o dzieło) z taką osobą była podpisana przez innych członków zarządu czyli, by nie doszło do sytuacji, że ktoś podpisuje umowę sam ze sobą. Istotne jest również, by ktoś inny odbierał pracę (w przypadku umów o dzieło), czy ją nadzorował (w przypadku umów o pracę). Rozliczanie rachunków do umów zleceń i umów o dzieło, jeśli są one ściśle związane z realizacją projektu jest proste – na rachunku i w umowie wpisuje się zakres wykonywanej pracy.
Jeśli rozliczane są (np. w ramach kosztów zadania publicznego, dofinansowanego przez UM Warszawa czy inny urząd) wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę (całości lub części), należy zweryfikować zakres obowiązków, który jest załącznikiem do umowy o pracę. Powinny być w nim wpisane obowiązki związane z realizowanym zadaniem publicznym. Jeśli tak nie jest, należy sporządzić i podpisać w dniu rozpoczęcia realizacji zadania załącznik (aneks, delegację do projektu) do umowy o pracę, zawierający konkretny zakres obowiązków. Przykładowo: jeśli ktoś od dawna jest zatrudniony w stowarzyszeniu na stanowisku koordynatora projektów, a w ramach zadania zajmuje się opieką nad konkretnym cyklem szkoleniowym, to należy podpisać z nim załącznik do umowy o pracę (aneks, delegację do projektu), w którym zakres obowiązków dotyczący cyklu szkoleniowego zostanie opisany.