Zapytaj prawnika… o kontrolę poza siedzibą NGO
Księgowość to zmora wielu organizacji pozarządowych. Nic dziwnego, że stowarzyszenia i fundacje zlecają jej prowadzenie na zewnątrz. A to powoduje, że ważne „papiery” nie zawsze znajdują się w siedzibie NGO. Czy będzie to rodzić jakieś problemy w przypadku kontroli? Przeczytaj wyjaśnienia Kancelarii SSW w ramach cyklu ngo.pl i Centrum Pro Bono!
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
ODPOWIEDŹ KANCELARII SSW SPACZYŃSKI, SZCZEPANIAK I WSPÓLNICY
Miejsce prowadzenia kontroli w przypadku korzystania z usług biura rachunkowego
Organizacja pozarządowa korzysta z usług biura rachunkowego. Wynika z tego, że biuro rachunkowe przechowuje dokumentację dotyczącą rozliczeń podatkowych tej organizacji pozarządowej. Dokumentacja nie znajduje się więc na co dzień w siedzibie NGO.
- w swojej siedzibie albo
- w siedzibie biura rachunkowego, w którym księgi są prowadzone – jeżeli udostępnienie ich w siedzibie NGO w znacznym stopniu utrudni prowadzenie jej bieżącej działalności.
Art. 285a. Ordynacji podatkowej
§ 1. Czynności kontrolne prowadzone są w siedzibie kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji oraz w miejscach związanych z prowadzoną przez niego działalnością i w godzinach jej prowadzenia, a w przypadku skrócenia w toku kontroli czasu prowadzenia działalności - czynności kontrolne mogą być prowadzone przez 8 godzin dziennie. W przypadku gdy księgi podatkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą kontrolowanego, kontrolowany na żądanie kontrolującego obowiązany jest zapewnić dostęp do ksiąg w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania, jeżeli udostępnienie ich w siedzibie może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie przez kontrolowanego bieżącej działalności.
§ 2. Przepis § 1 stosuje się również w przypadku, gdy kontrolowany prowadzi działalność w lokalu mieszkalnym.
Gdzie jeszcze mogą być prowadzone czynności kontrolne?
Kontrola lub poszczególne czynności kontrolne za zgodą kontrolowanej organizacji pozarządowej będą mogły zostać przeprowadzone również w siedzibie organu podatkowego, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub NGO zrezygnuje z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych (art. 285b Ordynacji podatkowej).
Przedstawione wyżej uregulowania dotyczące miejsca przeprowadzania kontroli podatkowej znajdują odpowiednie zastosowanie również w przypadku kontroli celno-skarbowej.
Jak współpracować z księgowym/księgową?
NOWY poradnik: Finanse NGO. Co każdy zarząd powinien o nich wiedzieć
Kancelaria SSW Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy Sp.k.
Oprócz naszego know-how oferujemy klientom pełne zaangażowanie we współpracę, profesjonalizm, elastyczność w działaniu, innowacyjne rozwiązania i przejrzystą komunikację opartą na najnowocześniejszych technologiach.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)