Zapytaj prawnika... o kontrolę dokumentów pracowniczych
Państwowa Inspekcja Pracy jest organem powołanym do kontroli przestrzegania prawa pracy, w tym legalności zatrudnienia. Czy może kontrolować sprawy pracownicze, które miały miejsce w organizacji pozarządowej wiele, wiele lat wcześniej? Przeczytaj wyjaśnienia kancelarii Wardyński i Wspólnicy w ramach cyklu ngo.pl i Centrum Pro Bono!
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Nie ma ograniczeń dotyczących wieku kontrolowanych dokumentów
Przepisy ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (dalej: upip) nie wprowadzają ograniczeń dotyczących okresu powstania dokumentów (czy to dotyczących pracowników, czy osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych), których udostępnienia może żądać inspektor w trakcie prowadzonej kontroli. Przepisy upip zawierają jedynie ogólne upoważnienie inspektora do żądanie przedłożenia „akt osobowych i wszelkich dokumentów związanych z wykonywaniem pracy przez pracowników lub osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy” (art. 23 ust. 1 pkt 5) upip).
Dokumenty – szeroka definicja
Ani przepisy upip, ani przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, nie definiują przy tym pojęcia dokumentu. W tym zakresie można odwołać się do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, który wyróżnia dokumenty prywatne (tj. sporządzone w formie pisemnej albo elektronicznej, które stanowią dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie – art. 245 kpc) i urzędowe (tj. sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej i inne organy państwowe w zakresie ich działania, które stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo zaświadczone – art. 244 kpc), lub przepisów Kodeksu karnego (art. 115 §14), który definiuje dokument jako „każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne”.
Zasada racjonalności podejmowanych działań podczas kontroli
Kancelaria Wardyński i Wspólnicy
Kancelaria Wardyński i Wspólnicy, założona w 1988 roku, jest jedną z największych niezależnych kancelarii prawnych w Polsce. Skupiamy się na biznesowych potrzebach naszych klientów, pomagając im znaleźć skuteczne i praktyczne rozwiązanie najtrudniejszych problemów prawnych.
Firma doradza w wielu dziedzinach, ale jest szczególnie ceniona przez klientów i konkurencję za swoje usługi w dziedzinie prawa pracy, sporów, transakcji, własności intelektualnej i nieruchomości.
Obecnie w firmie jest ponad 100 prawników prowadzących obsługę klientów w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, rosyjskim, czeskim, włoskim i koreańskim.
Mamy biura w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.
Dbamy o zachowanie najwyższych standardów prawniczych i biznesowych. Angażujemy się w budowę obywatelskiego państwa prawa. Bierzemy udział w projektach non profit i działaniach pro bono.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)