W Polsce obowiązują przepisy gwarantujące osobom niepełnosprawnym wstęp z psem asystujących do obiektów użyteczności publicznej. Fundacja TUS przy okazji 3 grudnia, Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych przypomina, że pies asystujący jest sposobem na niezależność dla osób z niepełnosprawnościami. Pamiętaj, gdy zaprosisz psa, zaprosisz i człowieka.
Ta sytuacja jest o tyle niezrozumiała, że już od kilku lat w Polsce obowiązują przepisy gwarantujące osobom niepełnosprawnym wstęp z psem asystujących do obiektów użyteczności publicznej. Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wymienia kilkadziesiąt kategorii obiektów, do których można wejść z psem asystującym. W tym katalogu są takie oczywiste miejsca, jak administracja publiczna czy poczta. Ale też wymienia się placówki kulturalne, służbę zdrowia czy parki narodowe. Z psem można też polecieć samolotem i popłynąć statkiem.
Dlaczego możliwość wejścia z psem asystującym jest taka ważna? Najczęściej na ulicy spotykamy psy będące przewodnikami osób niewidomych. Takie psy potrafią ominąć przeszkodę w postaci zaparkowanego na chodniku samochodu. Zasygnalizują obecność schodów zatrzymując się na pierwszym stopniu. Doprowadzą do najbliższych drzwi, kasy w sklepie. Zaprowadzą do osiedlowego warzywniaka. Psy przewodniki są sporym wsparciem, dają osobie niewidomej dużą niezależność poruszania się. Ale pracują jeszcze inne psy. Pies asystujący może pomagać osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim. Taki pies potrafi podać smycz, otworzyć szufladę czy przynieść klucze od mieszkania. Są psy potrafiące podnieść z podłogi drobne pieniądze czy upuszczoną kartę kredytową. Pies asystujący potrafi także przyciągnąć wózek, jeśli ten odjedzie na przykład od drzwi samochodu.
Psy asystujące łatwo rozpoznać. Noszą wyraźnie oznaczoną uprząż z napisem w rodzaju „nie głaszcz mnie, jestem w pracy”. Zwykle na uprzęży jest rączka, za którą psy mogą być prowadzone.
Chcielibyśmy przy okazji 3 grudnia, Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, przypomnieć, że pies asystujący jest sposobem na niezależność dla osób z niepełnosprawnościami. Pamiętaj, gdy zaprosisz psa, zaprosisz i człowieka.
W 2014 Niepełnosprawnik dofinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Źródło: Fundacja TUS