Wszystkie NGO muszą składać zeznanie roczne CIT-8. Także wtedy, gdy nawet grosik nie wpadł im do kasy czy na konto i nawet grosik nie został wydany. CIT składa się do trzech miesięcy po zakończeniu roku obrotowego, czyli najczęściej do końca marca. Co zrobić jeśli NGO o tym zapomniało? Czy kara jest nieunikniona?
CIT-8 obowiązek każdego NGO
CIT-8 to informacja (w języku urzędowym nazywana „zeznaniem”) o tym:
- jakie organizacja pozarządowa miała przychody i koszty w poprzednim roku podatkowym
- czy będzie płaciła podatek dochodowy od osób prawnych.
Obowiązku takiego należy dopełnić do trzech miesięcy po końcu roku obrotowego. W większości organizacji rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, w związku z tym termin ten upłynął 31 marca.
Kara za niezłożenie zeznania
Jeśli organizacja nie złożyła CIT-8 wraz z załącznikami do końca marca oznacza to, że popełniła wykroczenie skarbowe. Za wykroczenie grozi grzywna. W roku 2016 wysokość grzywny została podniesiona i wynosi ona od 185 zł – do 37 000 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może być wyższa. Uwaga!!! Zgodnie z Kodeksem Karnym Skarbowym (art. 9 ust 3) sankcje te dotyczą osób fizycznych odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze, w szczególności finansowe.
Jak to się ma do NGO? W organizacjach osobą odpowiedzialną może być ktoś z zarządu np. prezes lub osoba zajmująca się księgowością (jeśli ma stosowne upoważnienia).
Co zrobić, jeśli zapomni się o złożeniu deklaracji
Niestety nie obowiązuje to w sytuacji, kiedy to Urząd Skarbowy zauważy brak zeznania i wezwie organizację do uzupełnienia. W takiej sytuacji to US nakłada karę grzywny, organizacja musi niezwłocznie złożyć zeznanie, a wskazana osoba musi zapłacić karę.
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)