Koniec jednego roku i początek następnego to czas składania wniosków na dofinansowanie (rzadziej całkowite finansowanie) działań prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Jak najlepiej przygotować ofertę, na co zwrócić szczególną uwagę?
Ogłaszającym konkursy zależy na zrealizowaniu pewnych zadań (w przypadku samorządów i ministerstw są to ich własne zadania publiczne, w przypadku fundacji grantodawczych – zadania związane z realizacją misji organizacji) i osiągnięciu konkretnych celów. Dlatego właśnie ogłaszają konkursy i pod tym kątem oceniają złożone oferty.
Czytajmy uważnie i ze zrozumieniem ogłoszenie
Z nieczytania instrukcji i regulaminów może wynikać wiele błędów. Po pierwsze wniosek może po prostu nie pasować do konkursu, ponieważ nie realizuje celu założonego przez ogłaszającego konkurs. I wtedy, nawet jeśli istnieje zapotrzebowanie na realizację jakiegoś projektu, wniosek jest bardzo dobrze napisany, klarowny i przejrzysty, to musi odpaść, ponieważ nie pasuje do konkursu. Czytając dokładnie ogłoszenia, dowiemy się, że organizator konkursu ma jakieś szczególne wymagania, np. ogłaszając konkurs na poradnictwo obywatelskie, oczekuje, żeby w kadrze realizującej projekt byli prawnicy i trzeba to udokumentować w odpowiedni sposób. Z ogłoszenia możemy też się dowiedzieć, że np. nasz wkład własny może składać się z wkładu finansowego i wyceny pracy wolontariuszy itd. Czytajmy więc ogłoszenia bardzo uważnie.
Najpierw przemyślmy projekt, potem piszmy wniosek
Wniosek i projekt to nie to samo. Projekt jest metodą pracy. To efekt planowania, który obejmuje analizę sytuacji, wyznaczenie celów, działań, rezultatów, szacowanie zasobów niezbędnych do jego wykonania. Wniosek zaś jest ofertą, którą przedstawiamy sponsorowi, jest narzędziem zdobycia pieniędzy na realizację zaplanowanego projektu.
Działania w projekcie muszą realizować cele naszej organizacji
Składając wniosek w tematyce objętej konkursem, organizacja musi mieć w swoim statucie (celach) zapisy potwierdzające możliwość realizacji zadań. Jeżeli nasza organizacja jest powołana do wsparcia osób bezdomnych i tylko takie zapisy ma w celach statutowych, to nie może pisać oferty np. na szkolenia z edukacji ekologicznej dla młodzieży gimnazjalnej.
Uzasadnijmy, że nasz projekt jest potrzebny
To, co dla nas oczywiste – ważność naszego projektu – nie musi być oczywiste dla organizatora konkursu – naszym zadaniem jest przekonać go o tym w składanym wniosku. Uzasadniając potrzebę realizacji projektu, warto podać liczby, które pokazują problem, o którym informuje organizator konkursu. Składając zatem wniosek np. na wyrównywanie szans dzieci i młodzieży, podajmy takie dane, które umożliwią czytającemu „zobaczenie” tej nierówności i szczególnej sytuacji dzieci oraz młodzieży na terenie, na którym projekt ma być realizowany. Cała analiza we wniosku powinna bezpośrednio ilustrować problem, z którym dany sponsor chce walczyć.
Piszmy w sposób zrozumiały i czytelny, unikajmy hermetycznego języka
Pisząc wniosek, starajmy się używać w miarę prostego języka, powinien on być zrozumiały dla czytającego. Nie należy stosować, jeżeli nie jest to uzasadnione, specjalistycznych nazw, które funkcjonują wyłącznie w pewnej grupie zawodowej. Jeżeli istnieje konieczność przytoczenia takiego pojęcia, warto je krótko wyjaśnić. Nie używajmy też skrótów, które są znane tylko regionalnie lub lokalnie (np. lokalnej instytucji lub organizacji). Sprawą oczywistą jest poprawne stosowanie zasad ortografii i interpunkcji.
Rezultaty wynikają z działań i realizują cel projektu wpisującego się w konkurs
Ważne jest, aby działania opisane we wniosku były spójne z analizą problemu, którego dotyczy nasz projekt. Rezultaty muszą zaś jasno wynikać z zaplanowanych działań. Osoby, które oceniają wnioski, na pewno zauważą to, że wniosek nie jest poparty rzetelną analizą i nie realizuje celów konkursu.
Załączniki to integralna część wniosku świadcząca o organizacji
Ogłaszający konkurs wymaga dołączenia do wniosku dodatkowych dokumentów. Najczęściej jest to statut organizacji, wypis z rejestru (np. z KRS) potwierdzający osobowość prawną organizacji, skład jej władz, sposób reprezentacji, cele oraz sprawozdanie merytoryczne i finansowe. Nie tylko nie możemy o nich zapomnieć lub złożyć w nieaktualnej wersji (wtedy wniosek odpadnie z przyczyn formalnych), ale także powinny być odpowiednio przygotowane, skserowane we właściwej liczbie kopii, podpisane. Jednym słowem – zadbajmy o ich staranne przygotowanie.