Malwa to nazwa nie tylko pięknego kwiatu, kojarzącego się z krajobrazem polskiej wsi, ale także nazwa „Pracowni rękodzieła ludowego i artystycznego” w Zelgnie.
Pod szyldem wspomnianej pracowni Malwa, przy udziale mieszkańców z gminy Chełmża zrealizowany został projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Pomysłodawcą projektu oraz jego realizatorem było Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Homo Homini. Projekt był realizowany w okresie od marca do grudnia 2009 roku.
Projekt polegał na rozwoju pracowni twórczości lokalnej w Zelgnie. Sama pracownia powstała znacznie wcześniej, bo w marcu 2008 roku. Jednak dzięki środkom unijnym możliwe było przeprowadzenie profesjonalnych warsztatów, zakup sprzętu oraz materiałów do rękodzieła: farb, drewna, tkanin, gliny itp.
Poprzez czynny udział i praktykę uczestnicy warsztatów kształtowali i nabywali umiejętności rękodzielniczej sztuki ludowej, co przyczyniło się do zachowania walorów pięknej kultury ludowej Pomorza i Kujaw dla kolejnych pokoleń. W ramach projektu odbywały się cykliczne warsztaty artystyczne przeznaczone dla mieszkańców gminy Chełmża m. in. warsztaty rękodzielnicze, warsztaty rzeźby w drewnie, warsztaty malarskie, warsztaty garncarskie i warsztaty krawieckie. W ramach projektu zakupiono koło garncarskie oraz maszynę do szycia. Warsztaty prowadzili instruktorzy – artyści.
Cykl spotkań rozpoczęły warsztaty z rękodzieła, podczas których wykonywane były ozdoby z bibuły, plecionkarstwo (wyroby z ratanu), hafciarstwo (ręcznie wyszywane torby). Kolejno przeprowadzone zostały warsztaty malowania na szkle i drewnie, gdzie głównym motywem były kwiaty polne polskiej wsi. Następne warsztaty przeprowadzono z zakresu rzeźby w drewnie, podczas których uczestnicy poznali sztukę snycerki w drewnie, jak i wykonywanie pełnej rzeźby (podczas tworzenia rekwizytów obrzędowych m.in. aniołów). W trakcie warsztatów garncarskich uczestnicy projektu, pod okiem zawodowego garncarza uczyli się tego rzemiosła. Ostatnim cyklem spotkań kończącym etap szkoleniowy projektu były warsztaty krawieckie, podczas których uczestnicy poznali podstawy krawiectwa i odtworzyli strój kujawski, zarówno damski, jak i męski. Były one ozdobą imprezy promocyjnej pn. „W cieniu Malwy i tradycji”.
Impreza promocyjna była odbyła się w plenerze. Przy dźwiękach muzyki ludowej zespół „Kruszynioki" z Kruszyna zostały pokazane prace wykonane przez uczestników pracowni MALWA oraz rozpoczął się kolejny etap projektu - Wędrująca wystawa, która odwiedziła m. in. szkoły, biblioteki i świetlice wiejskie na terenie gminy Chełmża oraz gmin z obszaru Ziemi Gotyku.
Wystawa była dostępna dla odbiorców – amatorów miłośników sztuki ludowej przez 3 miesiące w 15 miejscowościach i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Podczas wystawy prezentowany był film pn. „Spotkanie z rękodziełem” – opowiadający o działalności Malwy.
Różnorodność i forma przeprowadzonych zajęć przyczyniła się do rozwoju talentów uczestników projektu oraz zwiększenia zaangażowania w propagowanie kultury ludowej w lokalnym środowisku. Dzięki udziałowi w projekcie jego uczestnicy będą mogli wykorzystać swe umiejętności dla rozwoju lokalnych społeczności i promocji obszarów wiejskich jako atrakcyjnych społecznie i kulturowo. Kwota pozyskanych środków wyniosła 35 655 zł.
Źródło: Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża