W cyklu warsztatów arteterapeutycznych prowadzonych w ramach projektu „Arteterapia Drogą do Twórczej Integracji 2017” nie mogło zabraknąć dramy prowadzonej przez fantastyczną trenerkę Aleksandrę Chodasz.
Trwające 5 dni warsztaty (06-10.12.2017) dały dwóm grupom uczestników możliwość nie tylko poznania, ale także przećwiczenia wielu technik dramowych. Osoby będące na Dramie I jak i II stopnia mogły poczuć jak ogromne możliwości ona daje jak pozwala się otworzyć, wejść w rolę - jak świetnym, przydatnym jest narzędziem w rozwiązywaniu konfliktów. Aleksandra Chodasz podkreśla, że drama to konflikt – a celem jest jego rozwiązanie w możliwie najlepszy dla wszystkich sposób - to także umiejętność empatii oraz spojrzenia na wydarzenie i relacje osób z różnej perspektywy.
Podczas warsztatów uczestnicy poznawali zarówno ćwiczenia i zabawy wprowadzające do Dramy oraz te wymagające już wprowadzenia i skupienia. Playback, improwizację w parach oraz Teatr Forum. Poprzez krótkie formy teatralne uczestnicy poszukiwali alternatywnych rozwiązań sytuacji problemowych. Teatr Forum czy Playback zakładają udział widowni. W przypadku Playback-u to aktorzy improwizując opowiadają usłyszaną wcześniej z widowni historię. W teatrze Forum widzowie mogą zapytać aktorów o ich uczucia, motywacje i wybory, widz może również wejść w rolę aktora zmieniając sytuację, proponując nowe rozwiązania. Elementy Dramy przenikają się i można je łączyć. Dla osób pracujących z osobami z różnymi niepełnosprawnościami Drama jest bardzo ciekawą techniką pracy – w bezpiecznych warunkach pozwala ‘przepracować” realne, trudne dla uczestników sytuacje. Oczywiście uczestnicy warsztatów dramowych pracują z różnymi grupami, więc te techniki czasami trzeba dostosować do konkretnych możliwości danej grupy. I tu niezwykle cenna jest wzajemna wymiana doświadczeń i burza mózgów, która towarzyszyła naszym warsztatom. Każdy z nas miał możliwość pokazania swoich propozycji, tego, co w naszych grupach sprawdza się. Podczas omawiania kolejnych technik dzieliliśmy się swoimi wnioskami, ale i obawami.
Bo Drama jest uniwersalna. Z takim przekonaniem zakończyliśmy inspirujące warsztaty.
Anna Klechniowska